Merdiven Art Space’de yeni sergi

Merdiven Art Space, 26 Nisan – 2 Haziran 2018 tarihleri arasında Neslihan Başer’in kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Dokuma ve dikiş pratiğini üretimlerinin temeline yerleştiren sanatçının, Londra Camberwell College of Arts’da başladığı yüksek lisans programı için geliştirdiği projeye ışık tutan “Tekrar” başlıklı sergi; anılar, deneyimler ve bunların psikoloji üzerindeki etkileri çerçevesinde şekilleniyor.

Sergide projenin çıkış noktası olan büyük boyutlu duvar enstalasyonuna, Başer’in kendine has tekniğini yansıtan parçalar eşlik ediyor. Hafızada kalan ilk karşılaşmalara ve bireysel geçmişe odaklanan projenin kavramsal alt yapısını; psikiyatr,
yazar Eugenio Borgna’nın, “içselliğe çıkan bu gizemli yol, zor ve tehlikeli olsa da, her hâlükârda, katedilmeye değerdir” sözü oluşturuyor. Neslihan Başer’in; anneannesi aracılığıyla, kumaş ve iplik gibi malzemelerle ilk kez tanıştığı, farklı hikâyeler dinlediği ve bu hikâyelerle iç dünyasını zenginleştirdiği; hem sanatçı atölyesi hem de “kutsal mekân” niteliği taşıyan kilim odasından ilhamını aldığı işleri, aynı zamanda bir kendini keşif sürecine ayna tutuyor.

“Tekrar”, sanatçının; kilimlerin ve kilim motiflerinin Çatalhöyük ile olan ilişkisini keşfetme sürecinde, dokuma ve dikiş kültürüyle olan yakın ilişkisine dair samimi bir deneyim sunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.