Barış Doğrusöz SAHA desteğiyle Beirut Art Center’da

Beirut Art Center9 Mayıs – 18 Temmuz 2018 tarihleri arasında “Space Edits (the trouble with language)” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Beirut Art Center’da düzenlenen sergiye Türkiye’den davet edilen Barış Doğrusöz‘ün “Interstices, a dizzying array of combinations” adlı yeni eser üretimine SAHA destek verdi.


Barış Doğrusöz, Beyrut’a taşındığı yıl olan 2015’ten beri belirli mimari türleri görsel bir sözlük haline getiriyor. Sanatçı, yollar, köprüler, sınırlar ve ihtilaflı toprakların yanı sıra bütün hassas kurumsal, askeri ve özel binaların etrafında gözlemlenebilir beton bekçi kulübeleri olan ve ‘pillboxes’ (makineli tüfek yuvası) adı verilen askeri yapıların envanterini derledi. Bu yapılar, genellikle yerlerini gizlemek ve sürpriz unsurunu en üst düzeye çıkarmak için kamufle edilir; bir hendek sisteminin bir parçası olabilir ve birbirine kenetlenmiş bir savunma hattı oluşturabilirler. Aynı zamanda birçok yerde mevcut olan bu yapıları gözlemleyen sanatçı, sistemdeki boşlukları adeta ‘ekstropik maskeler’ gibi, diğer bir deyişle, açık kalan, hiç kapanmayan ve askeri mantığa sıkı sıkıya bağlı olan optik aygıtlarmışçasına dizinleme sürecine girmiştir. Doğrusöz, bu üç boyutlu şablon çizimleri aracılığı ile sürekli yeniden yapılandırılan ve mevcut jeopolitik durumlardan oluşan karmaşık özetler ortaya koyar. Bu yapıların tasarım çizimleri, tutamayacağınız, yakalayamayacağınız veya güvenemeyeceğiniz geometrik vektörlerin gölge oyununu yansıtır.

“Space Edits (the trouble with language)” sergisindeki sanatçıların eserleri, metin ile mekânın bedensel deneyimi arasındaki farklı etkileşimleri araştırıyor. Gerçek alan, senaryo, anlatı veya görsel kodlama fikrinden yola çıkılarak içinde barınılan fiziki ve sosyal alanın deneyimlerine dönüştürülüyor. Aynı zamanda bu alan, tipografik işaretler veya onun eşdeğerleri ile değiştirilebilir, yok edilebilir ya da geliştirilebilir.

Sanatçılar: Vito Acconci, Marcel Broodthaers, Guy De Cointet, Richard Artschwager, Claude Closky, Barış Doğrusöz, Geith Al Amine, Jean-Pascal Flavien, David Hammons, Nairy Baghramian, Iman Issa, Nesrine Khodr, Ali Meer, Pallavi Paul, Raqs Media Collective, Ieva Saudargaité, Natascha Sadr Haghighian, Nicholas Bussman ve Roy Samaha.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.