Bükreş Bienali’nde Türkiye’den sanatçılar

Bükreş Bienali‘nin 8. edisyonu, bu yıl 17 Mayıs – 8 Temmuz 2018 tarihleri arasında Beral Madra ve Răzvan Ion küratörlüğünde gerçekleşiyor.
Bienal’e davet edilen sanatçılar arasında Türkiye’den Özge Açıkkol, Xurban Collective ve Nalan Yırtmaç yer alıyor. Sanatçıların eser üretimine SAHA destek verdi.

Bükreş Bienali’nin geçici yapısı, ‘deneyim ekonomisi’nin altında yatan ve onu destekleyen sistemlerin dekonstrüksiyonuna izin veriyor. Bükreş Bienali, bu ekonomik modelin karakteristik bir özelliği olan ve önemli ölçüde küresel bienal formatına da yansıyan, özelleştirilebilir dönüşüm kavramlarını hedefleyen hatırlanmaya değer ‘etkinlikler’ düzenlemenin ötesine geçiyor. Bienal, bunun yerine güncel sosyal, politik ve ekonomik hayâlleri analiz etmek ve potansiyel olarak yeniden yönlendirmek için bir platform sunuyor. Bienal, toplumun geniş kesimlerinde uygulanan, kontrol alanlarını destekleyen güç yapılarının örgütlenme ve koordine olma yollarını ele alarak, onları görünür kılmayı amaçlıyor. Bienal, Bükreş kentini kültürel eylem ve değişim alanı olarak konumlandırırken, bu yazılı ‘deneyimleri’ tersine çevirip, hakimiyet süreçlerini yeniden düşünme ve gözden geçirme girişimi olarak görülebilir. Önceki altı edisyonda yenilikçi modeli rafine edilen Bükreş Bienali, günümüzde uluslararası sanat dünyasında oldukça saygın bir konuma sahip olan ve Avrupa’daki en hayati bienallerden bir tanesi olarak sayılıyor.

Sanatçılar
Özge Açıkkol, Nándor Angstenberger, Martin Balint, Nina Slejko Blom & Conny Blom, Liviu Bulea, Anur Hadžiomerspahić, Anna Khodorkovskaya, Naeem Mohaiemen, MP3, Damir Muratov, Aga Ousseinov, Bogdan Rața, Ana Riaboshenko, Juan Esteban Sandoval, Gabi Stamate, Mkrtich Tonoyan, xurban_collective (Güven İncirlioğlu & Hakan Topal), Nalan Yırtmaç.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.