“Güneş Yerinde” .artSümer’de

artSümer, 18 Mayıs – 30 Haziran 2018 tarihleri arasında “Güneş Yerinde” sergisine ev sahipliği yapıyor. Eda Gecikmez ve Sevil Tunaboylu’nun hazırladığı sergide yer alan 12 sanatçının fotoğraftan resime, dijital çizimden ses yerleştirmesine uzanan farklı disiplinlerdeki çalışmaları bizleri karşılıyor.

Sergide yer alan sanatçılar; Ferah Doğan, Eda Gecikmez, Erkin Gören, Selen Hayal, Ata Kam, Ekin Kano, Nadine El Khoury, Uluç Ali Kılıç, Oddviz, Mert Öztekin, Elçin Poyraz, Sevil Tunaboylu.

Antropolog Anna Tsing, Dünyanın Sonundaki Mantar / The Mushroom At The End of The World adlı kitabında Matsutake mantarının ekolojisinden yola çıkarak, bize miras kalan kapitalist harabe içinde yaşam olanaklarını araştırır. Bu mantar Hiroşima’ya atom bombası atıldıktan sonra hiç bozulma göstermeden hayatına devam eden tek canlıdır. Sürekli kontrol edilmeye çalışılan dünya düzeninin çuvallayan sistemlerine karşı, mantarın kontrol edilemez mucizevi doğasından ilham alarak Üçüncü Doğa kavramını ortaya atar ve bu kavramı kapitalizme rağmen hayatta kalma olarak açıklar: Tek bir yön yok, çoklu gelecekler var; ucu açık asemblajlar içinde kesişen, insan ve insan olmayan varlıkların geçici ritimleri eşliğinde kolektif bir oluş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.