Yeşilçam Filmleri’nde “Plaj Sahneleri”

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergisi kapsamında, Yeşilçam filmlerinden derlenen plaj sahnelerini sanatseverlerle buluşturuyor. Ana sergiye eşlik eden seçki 26 Ağustos 2018 tarihine dek devam edecek.

Seçki, 1951’den 1967’ye uzanan süreçte İstanbul’un plajlarına ve plaj kültürüne dair önemli ipuçları sunarken, Yeşilçam’da nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, bu sergi kapsamında galerisini bir izleme odasına dönüştürüyor ve ziyaretçileri, Yeşilçam filmlerinden hareketle nostaljik bir yolculuğa çıkartıyor. Seçki, Esat Özgül, Şadan Kamil, Metin Erksan, Osman F. Seden, Ömer Lütfi Akad gibi Türk sinemasının unutulmaz yönetmenleri ile İsmail DümbüllüMünir Özkul, Neriman KöksalZeki Müren, Sadri Alışık,Çolpan İlhanEşref Kolçak, Belgin Doruk, Muhterem Nur, Öztürk Serengil ve Gazanfer Özcan gibi usta oyuncuları bir araya getiriyor.

“İstanbul’da Deniz Sefası” sergisine eşlik eden seçkide, on üç filmden nostaljik kesitler izleyiciyle buluşuyor; Ne Sihirdir Ne Keramet (1951), Edi ile Büdü Tiyatrocu (1952), Cingöz Recai (1954), Gurbet (1959), Yalnızlar Rıhtımı (1959), Gece Kuşu (1960), Biz İnsan Değil miyiz? (1961),Affetmeyen Kadın (1964), Kırk Küçük Anne (1964), Plajda Sevişelim (1964), Taçsız Kral (1965), Yasak Sokaklar (1965), Kara Duvaklı Gelin(1967).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.