DEPO’da yeni sergi

DEPO14 Eylül – 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Sefer Memişoğlu‘nun kişisel sergisine ev sahipliği yapacak.

 Memişoğlu’nun, Amsterdam’daki Bradwolff Projects’in ardından DEPO’da sergilenecek olan ve küratörlüğünü Sanneke Huisman’ın üstlendiği kişisel sergisi “The Eye’s Ray”in merkezinde, her an her yerde bulunan bir fenomene şiirsel ve felsefi bir yaklaşım yer alıyor.

Serginin adı Italo Calvino’nun aynı isimli metninden yola çıkıyor; İtalyan yazar ve gazeteci The Eye’s Ray’de, “göz”ü insan beyninin ve dolayısıyla insan düşüncesinin ve eyleminin temeli olarak açıklıyor. İlk dönem bilim insanları ise, görme eyleminin beyinden gelen ışıklı oklarla gerçekleştiğini iddia etmekteydiler; ışık, dış dünyayı aktif biçimde aydınlatan bir manevi güçtü.

Bu ve diğer olası yorumları bir başlangıç noktası olarak kullanan Memişoğlu, sergide son birkaç yılda aynı çerçevede yürüttüğü çalışmalarının bir özetini sunuyor. Memişoğlu’nun sanat tarihine olan derin ilgisiyle de bağdaşan bir şekilde Prometheus miti de bu sergi için önemli bir ilham kaynağı oluşturuyor.

The Eye’s Ray sergisindeki işler bu büyük hikâyelerden söz ederken, aynı zamanda yeni bir görsel dil yaratıyor. Video, çizim ve heykel gibi farklı disiplinlerde üretilen işlerde ışık önde gelen bir tema olarak geri dönüyor. Sergideki işler, bilinmeyen bir hikâyenin dışavurumcu ve gizemli parçaları gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.