Pilot Galeri’de Kubilay Mert Ural sergisi

Pilot Galeri, 15 Eylül – 20 Ekim 2018 tarihleri arasında Kubilay Mert Ural’ın “Faniler ve Feza Problemleri” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kubilay Mert Ural’ın çalışmaları, sanatın ve dünyanın arzuları, düş kırıklıkları ve nihayetinde ihtiyaçlarıyla ilgilidir. Sonsuz ve tamamlanmayan bir döngüde, kaosun ve düzenin aynı olduğunu hatırlatırlar. Bazen eksik bir hikayeyi anlatır, bazen oradan geçerken uğranmış gibi görünebilir bu eserler.. Her biri bir karşılaşma, bir arayıştır. Çöle yeniden döndüğünde nereden geçtiğini hatırlamak için bir işaret, hayali dünyalardan bir anı, çocukluğa yolculuktan geriye kalan birkaç nesne, mağarada elinin izini çizen o ilk insanın duygusuna geri dönüş vardır bu işlerde..

Ural türler, zamanlar, hisler arasında bir hayali müze kuruyor. Müzesindeki eserler birbirlerine benzemiyor belki, ancak bizimle ve birbirleriyle konuşuyorlar. Kimi zaman kadraja tanımlanamayan bir nesne giriyor, kimi zaman cinsiyetler, durumlar ve mekanlar arasında salınıyor kamera. Ural kolonyalizmden de bahsediyor, popüler kültürün yeni dilinin kelimelerini de hizaya diziyor. Bu görsel anlatılar, resmin kurallarına uymakla ilgilenmiyor; kimi zaman yüzeyde, kimi zaman perspektiften yoksun başka bir gerçeklikte var oluyorlar. Ural, geçmişle bugün arasında etkileşen bir okuma öneriyor. Hayaletler, internetin kara delikleri, kedi videolarından Donald Trump’a uzanan bu komik, neredeyse çizgi film gerçekliğindeki resimler, Ural’ın kolay tanımlanamayan dünyası içinde yan yana duruyor. Kaos, tüm bu yerleştirmelerde son derece akılcı görünüyor.

Sanatçı Hakkında

1986 İstanbul doğumlu Kubilay Mert Ural, Amsterdam’da yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ardından Amsterdam’da bulunan Sandberg Enstitüsü’nde Uygulamalı Sanatlar bölümünde eğitim aldı. Ural, halen Amsterdam’da Rijks Akademie’de misafir sanatçı olarak bulunmaktadır.

Çalışmaları Hollanda ve Türkiye’deki pek çok grup sergisi ve solo sergide gösterilen Ural’ın sanatsal üretimi resimden heykele, yerleştirmeden videoya medyumlar arası geçişlilik gösterir. Müzisyen, yönetmen ve küratör olarak da üretimler gerçekleştiren sanatçının son dönem katıldığı sergiler arasında; Meeting the Universe Halfway, Missing Persons and the other supernatural phenomena, Jeunes Artistes Comtemporains de Turquie bulunmaktadır. Ural’ın gelecek sergileri arasında; Rijks Akademie Open (Kasım), Ellen De Bruijne Projects (Nisan) ve Art Basel (Haziran) bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.