Mozaik’ten tasarım sergisi: ‘Please have a seat’ | ‘Lütfen Oturun’ 

Mozaik25 Eylül – 9 Kasım 2018 tarihleri arasında Ortaköy Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Katolik Kilisesi’nde ve Mozaik Ortaköy mağazasında gerçekleşecek ‘Please have a seat’ | ‘Lütfen Oturun’ başlıklı bir sergi düzenliyor. Sergide, tasarım tarihinde iz bırakan 100 ikonik sandalye yer alacak.

İşlevsellik ve biçim için tasarlanmış sandalyeler; 1900’lü yıllardan günümüze kadar yaşamı ve kültürü nasıl etkilediği açısından bir pencere görevi görüyor. Bu sıra dışı sandalyelerin kronolojik seçkisi, tasarım estetiğini ve oluşumunu vurgulamayı amaçlıyor.

Sergi kapsamında tasarımı Ulaş Eryavuz‘a ait olan bir kitapçık da yayınlanacak. Charles & Ray Eames’in yönetmen Billy Wider’ın dinlenebilmesi için ürettiği Eames Lounge’den bisiklet gidonundan etkilenerek Wassily Kandinsky’yi sandalyesine hayran bırakan Marcel Breuer’a, sade görünümüne rağmen yüzü aşkın aşamadan geçerek üretilen Hans J. Wegner’in Wishbone sandalyesine, “rahatlık makinesi” olarak anılan Le Corbusier’in LC4 chaiselounge’una, İspanya kral ve kraliçesi için özel olarak Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanmış Barcelona koltuğu ve daha fazlası bu sergide görülebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.