Performistanbul’un sanatçısı Leman S. Darıcıoğlu​ İzmir ve Lizbon’da

Performistanbul, Türkiye’de yürüttüğü çalışmalarının yanı sıra uluslararası alanda iş birlikleri kurarak, sanatçılarının üretimlerini desteklemek ve yurt dışındaki izleyicilere ulaşmak üzere çalışmalarına devam ediyor.

Performistanbul sanatçısı Leman S. Darıcıoğlu​, ​yeni sezonda İzmir ve Lizbon’da yer alacağı etkinliklerle pratiklerini Türkiye ve dünya ile buluşturuyor.

Leman S. Darıcıoğlu​, İzmir’de kurulan ve bölgede yaşayan sanatçı ve mahalleliler tarafından birlikte geliştirilen Darağaç​ (Umurbey Mahallesi’nin eski adı) platformunun düzenlediği ve bölge dışından sanatçıların da davet edildiği sergiye, 5 Ekim​ tarihinde “​Bekleyiş II: Darağaç”​ isimli performansı ile 24 saatliğine dahil oluyor.

Sanatçı, 2018 yılında Warehouse9’daki misafir sanatçı programı sürecinde ürettiği Bekleyiş (Waiting) serisinin bu ikinci performansında, yaşamın askıya alındığı; biyolojik yaşam sürse de yaşanabilir olmadığı; yaşam ve ölüm arasında, arafta
kalma hallerine işaret ederken aynı zamanda mahallede yeni açılan Yabancılar şubesinden yola çıkıyor ve mahalleyi 24 saatlik kendi tanıklığına, kendini mahallenin 24 saatine tanık olmaya açıyor.

Performans sanatı için bir buluşma, çalışma ve üretme yeri olan Forum Dança​nın, bu yıl 12 – 25 Kasım​ arası Lizbon​’da, Sezen Tonguz küratörlüğünde düzenlenecek olan misafir sanatçı programına davet edilen Darıcıoğlu, bedeni ve duyuları açma amacıyla uyguladığı kendi çalışma tekniklerinden egzersizler
sunacağı bir atölye düzenlerken aynı zamanda bu süreçte yeni ve uzun süreli performansı üzerine çalışıyor olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.