SAHA Derneği’nin yeni direktörü Çelenk Bafra

Çağdaş sanat ve sanatçıların desteklenmesi amacıyla 2011 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren SAHA Derneği’nin, 2013’e kadar genel sekreterliğini, 2013’ten beri direktörlüğünü üstlenen Merve Çağlar, görevini küratör Çelenk Bafra’ya devretti.

Bugüne kadar 350’den fazla sanatçı, küratör, yazar ve inisiyatifin 33 farklı ülkede eser üretimine, misafir sanatçı programına katılımına, araştırma, yayın, sergi ve sanat programı yapmasına destek olan SAHA Derneği, yeni dönem çalışmalarını Çelenk Bafra direktörlüğünde yürütecek.

Çelenk Bafra Hakkında:

Beyoğlu Anadolu Lisesi’nden sonra Galatasaray Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyan Bafra, Université Aix Marseille’de sanatın kültürel medyasyonu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde kültürel ve entelektüel tarih alanında lisansüstü öğrenim gördü. Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda ve Fransa’daki sanat kurumlarında sergi küratörlüğü yaptı, akademik ve editoryal çalışmalar yürüttü. AICA Türkiye ve CIMAM üyesi Bafra, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Marsilya’daki Akdeniz ve Avrupa Medeniyetleri Müzesi MuCEM’in ilk dört yılında yönetim kurulunda görevlendirildi.

2017 sonuna kadar İstanbul Modern’de sergiler ve programlar direktörü ve küratör olarak çalışan Çelenk Bafra, öncesinde on yıl geçirdiği İKSV bünyesinde İstanbul Bienali direktörü, Fransa’da Türkiye Mevsimi artistik koordinatörü, Paris’teki Cité des Arts Türkiye Atölyesi kurucu direktörü ve Venedik Bienali Türkiye Pavyonu danışmanı gibi görevler aldı.

Bağımsız olarak küratörlüğün yanı sıra yazarlık ve sanat yöneticiliği yapan Çelenk Bafra, Açık Radyo’da her hafta “Hariçten Sanat” adlı uluslararası bir kültür-sanat programı hazırlayıp sunuyor. Bafra’nın küratörlüğünü üstlendiği “Mektep-Meydan Galatasaray” adlı güncel sanat sergisi Pera Müzesi’nde 13 Eylül-25 Kasım 2018 tarihleri arasında devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.