NOKS Bağımsız Sanat Alanı’nda “Seyahatname”

NOKS Bağımsız Sanat Alanı 14 Ekim – 18 Kasım 2018 tarihleri arasında, Avusturya Kültür Ofisi İstanbul‘un desteğiyle SEYAHATNAME başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bir hikâye anlatıcısı, sanatçı ve koleksiyoncu Lukas Birk; Balkanlar, Orta Doğu ve Asya’da yetmiş yıldan fazla süre boyunca gerçekleşmiş yolculukların görsel hatıralarından oluşan kapsamlı kişisel koleksiyonunu, üç karakterin İstanbul’dan geçişine ışık tutan, mekâna özel bir yerleştirme ile yeniden tasarlıyor.

Her türün bir karması olan SEYAHATNAME üç nesil erkeğin hayatını gözler önüne seriyor: II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının birleşik ordu kuvvetlerinde asker olarak görev yapan büyükbaba Viktor Birk, 1970 ve 1980’lerde hippi bir gezgin ve maceracı olan baba Andreas Birk ve son olarak bir çağdaş sanatçı ve avare olan Lukas’ın ta kendisi. Üçü de seyahat etme ve fotoğraf çekme üzerine tutkulular. Yerel fotoğraflardan sanat fotoğrafçılığına, aile albümünün mahremiyetinden toplumsal teşhirin acımasızlığına kadar uzanan bir faaliyetin ürünü olan bu arşiv asamblajı; içerisinde hem gerçek, hem de hayali nüshalar halinde aile albümlerini, araya karışmış kitapları, günlükleri, isimsiz fotoğrafları, haritaları ve daha birçok nesneyi barındırıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.