Yücel Kale “Düş Listesi” sergisiyle IMOGA Art Space’te

IMOGA Art Space 1 – 22 Aralık 2018 tarihleri arasında heykeltraş Yücel Kale’nin “Düş Listesi” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yücel Kale’nin varlıkları hem başkalaşmakta hem de aynı kalmaktadır. Varlıkları taklit eden oyuncaklara benzerler; nitekim taklit eden şey, modelin bulunduğu yere gelmek, bu başkanın hakikatini kendisinde bulmak için dünyayı, varlıkların derinliğini, hiyerarşiye sokulmuş türleri kat ederler. Kale’nin formlarının kat ettiği noktada hiyerarşinin sonuna gelinmiştir. İnsan-hayvan, canlı-cansız, organik-inorganik gibi ikili yapının ötesinde, başka bir zihin coğrafyasının taksonomisi konuşmaktadır. Bu varlıkların çoğunun sahip olduğu ‘yüz’ tekinsiz bir detaydır. Her ne kadar yüz, insanın varlığının bir ifadesiyse de özellikle insani özelliklerden çok uzak bu yüzlerdeki tanıdık şey izleyiciyi yakalar.

Foucault’dan hareketle, ‘başkalaşımın hedefi, varlıkları kavuşturarak hayatın ölüme galebe çalması veya varlıklara kılık değiştirterek ölümü aldatmak’ olmuştur. Yücel Kale’nin durmadan kılık değiştiren tekinsiz varlıkları, yalnız ölümü değil bakışı da aldatırlar.Tüm bu varoluşların kavuştuğu yer ise insan doğasının yeridir.  Bu formlar, heykel veya yontudan çok Hans Bellmer’in bebekleri gibi kategorilerin dışında kendi varoluşlarını yaratırlar. 

Tanıdık, tekin olanın yatıştırıcılığından, tekinsiz olanın kaygı vericiliğine doğru bir geçişlilik ve süreklilik içeren tüm bu varoluşların temsilleri, Borges’in Çin Ansiklopedisi’nden, Italo Calvino’ya ve Kazvini’ye farklı kaotik listelerin içeriğini oluşturur. Yücel Kale de kendi düş listesini oluşturmaya çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.