Hera Büyüktaşçıyan Napoli’de

1 Aralık 2018 – 10 Mart 2019 tarihleri arasında Napoli’de düzenlenen Underneath the Arches projesinin ikinci edisyonunda, Borgo Vergini-Sanita’da yer alan Roma kemeri kalıntısıyla diyalog halinde mekâna özgü bir iş üretmek üzere Türkiye’den Hera Büyüktaşçıyan davet edildi. Sanatçının eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

Büyüktaşçıyan, mekâna özgü müdahalesi ile bilinmeyen, unutulmuş bir kaynağın taşıp suyla kapladığı bir alan yaratıyorç Yüzey ve altındaki katman arasında keskin bir ayrım oluşturarak izleyiciyi gerçek olmayan bir su yolunu incelemeye davet ederken yapay bir gökyüzü altında dolaşmaya ve etrafına bakmaya teşvik ediyor.

Napoli’nin Vergini-Sanità bölgesinde yer alan Roma kemeri kalıntısıyla diyalog halindeki mekâna özgü müdahalesinde sanatçı, bilinmeyen, unutulmuş bir kaynağın taşıp suyla kapladığı bir alan yaratıyor. Yüzey ve altındaki katman arasında keskin bir ayrım oluşturarak izleyiciyi gerçek olmayan bir su yolunu incelemeye davet ederken, yapay bir gökyüzü altında dolaşmaya ve etrafına bakmaya da teşvik ediyor. “From There We Came Out and Saw the Star”, suyla coğrafi ve tarihsel ilişki içinde olan Napoli’nin görünür ve görünmez katmanlarını sadece su mimarisi ve yeraltı sularıyla değil, farklı zamanları birleştiren akışkan yapısıyla ele alarak inceliyor. Kaybolan ve bulunanı bir araya getirerek yeni bir organizma yaratıyor; antik kalıntılar ve su kemerleriyle çevrili Sanità bölgesindeki farklı yerlerde görülen çinileri takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.