Alev Ebüzziya Siesbye Galeri Nev İstanbul’da

Galeri Nev İstanbul, 7 Aralık 2018 – 12 Ocak 2019 tarihleri arasında seramik sanatçısı Alev Ebüzziya Siesbye ‘nin yeni işlerinin yer aldığı bir sergiye ev saghipliği yapıyor. Sergi, sanatla zanaatı bir araya getiren geleneğiyle 335 yılı geride bırakan Gaggenau tarafından destekleniyor.

Sanatçı bu sergisinde ise, öncekilerden farklı olarak sadece kırmızı ve sarının farklı tonlarıyla oluşturduğu sırlarla karşımıza çıkıyor ve kendisinden görmeye alıştığımız formlarda 17 eserini sergiliyor.

Alev Ebüzziya Siesbye, 1987’den beri Türkiye’de düzenli olarak eserlerini sergiliyor. 2001 yılında, sanatçının önce Kopenhag Kunstindustrimuseet’de, daha sonra ise İstanbul İslam Eserleri Müzesi’nde retrospektif sergileri düzenlenmiş ve sanatseverler Alev Ebüzziya Siesbye’nin 1964- 2000 yılları arasında gerçekleştirdiği eserleri toplu halde görme imkanı bulmuşlardı.

Tarihte bildiğimiz en eski form olan çanağı, toprak ve rengin yanı sıra, boşluğu da biçimlendirerek çağdaş sanatın bir nesnesi haline getiren Ebüzziya’nın eserleri, otuzdan fazla uluslararası müzede de izleniyor. Çoğunlukla büyüsü, şiirselliği ya da düşselliğiyle tanımlansa da, Ebüzziya’nın yüksek pişirimli gözeneksiz seramikleri teknik ustalık bakımından da eşsiz olarak değerlendiriliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.