BüroSarıgedik, birinci yılını bir grup sergisi ile kutluyor

BüroSarıgedik, kuruluşunun 1. yılında temsil ettiği sanatçıların eserlerinin yer aldığı yeni bir sergiyle izleyici karşısına çıkıyor. “Ormanda Yürüyenler: Sanatçı/Hikaye Anlatıcısı” ismini taşıyan sergi,  13 – 30 Aralık 2018 tarihleri arasında HallArts‘ta gerçekleşecek.

Ormanda Yürüyenler: Sanatçı/Hikaye Anlatıcısı” isimli grup sergisinde CANAN, Cengiz Çekil, Erdil Yaşaroğlu, Ergin Çavuşoğlu, Gülsün Karamustafa, Murat Akagündüz ve SENA’nın eserleri yer alıyor. Sanatçıların güncel eserlerinden güçlü bir seçkiyi barındıracak olan sergi, Sofa Hotel’in kültür alanı HallArts’da “Çağdaş İstanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı” (ÇİV) ev sahipliğinde düzenleniyor.

Küratörlüğünü Bala Gürcan’ın üstlendiği sergi, kültür tarihçisi Walter Benjamin’in “Hikaye Anlatıcısı” (1936) adlı makalesinde hikaye anlatıcılığının kültür ve toplumsal dönüşümde oynadığı role odaklanıyor. Geçmişin bilgisiyle uzakların bilgisini harmanlayan “hikaye anlatıcısı” karakterini, güncel sanat üretimi kapsamında değerlendiriyor.

İkinci Dünya Savaşı öncesinde kaleme alınan makale, hikaye anlatımını; kişisel ve kolektif deneyimleri, zaman ve mekandan bağımsız olarak aktaran bir tür mucizevi bilgelik olarak tanımlıyor. Her ne kadar Walter Benjamin bilgiyi (enformasyon) ve hikaye anlatımını karşıt kavramlar olarak ele alsa da, yazılı ve görsel mecralar arasındaki sınırların giderek yok olması, günümüzün ifade biçimlerinde yeni dinamikleri ortaya koyuyor.

BüroSarıgedik

Sanatçılara destek yapıları oluşturmak amacıyla Eylül 2017’de kurulan bir girişim olan BüroSarıgedik, bir proje olarak sanat ortamının güncel koşullarına yönelik yanıt geliştirebilme, İstanbullu sanatçılarla daha yakın ve sağlam bir sanatçı temsili modeli çerçevesinde çalışma arzusu ve gereksinimiyle yola çıktı. BüroSarıgedik yerel ve uluslararası ölçekte sergiler düzenleme, yeni yapıtların üretimi için fon yaratma, sanatçılarla ilgili yayınlar hazırlama, kurumlarla işbirlikleri geliştirme ve yapıtları kamusal ve güvenilir nitelikteki özel koleksiyonlara katma gibi faaliyetler yürütmeyi hedefliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.