Semiha Berksoy’un eserleri “Alacakaranlık” karma sergisinde

Galerist ‘in temsil ettiği sanatçılardan Semiha Berksoy‘un eserleri, 7 Kasım 2018 – 19 Ocak 2019 tarihleri arasında Erika Verzutti, Fernanda Brenner ve Milovan Farronato küratörlüğünde Brüksel’de gerçekleşen “Alacakaranlık” başlıklı karma sergisine katılıyor. 

15. ve 16. yüzyıllarda Hollandalı ve Flaman sanatçılar Vanitas adı verilen, sembolik hiperrealist bir akım başlatır. İncil’deki Ecclesiastes ahdinin girişi olan: “Her şey boş, bomboş, bomboş’ diyor Vaiz cümlesinden ilham alıp; ölü doğa, lüks objeler, çiçekler ve kafatasları resmederek hayatın hassas ve kısa oluşuna, dünyevi zevk ve hırslarınsa boş, değersiz oluşuna dikkat çekerler. Fani olana kalıcılık bahşederek ölümü alt edebilecekmiş gibi beceri ile resmedilen kompozisyonlar ile bu resimlerin değişken varlığı; dönemin kayıt cihazı işlevinde olan ilkel resmi ve yüzyıllar boyu dayanabilen lüks objeleri anımsatır. Resimlerin gösterişli ve baştan çıkarıcı atmosferi bizlere vücutlarımızın sınırlılığını hatırlatırken, bir yandan da şehvet dolu bir varoluşu vaat eder.

Resmin sürükleyici ve muğlak yönlerini vurgulamak adına, fanilik ve havailik konularını ele alan Vanitas ve ortaçağ Danse Macabre’den yola çıkan Alacakaranlık, izleyiciye metafiziksel ve kasvetli bir deneyim yaşatmayı amaçlar. Eserler; rakipsiz, büyüleyici, karşıt, kriptik, alışılmışın dışında, gizemli – başka bir değişle ‘neredeyse imkansız’ dışavurumlardır.

Sergilenen sanatçılar: Lucas Arruda, Semiha Berksoy, Pedro Caetano, Miriam Cahn, Tony Camargo, Jake & Dinos Chapman, Monster Chetwynd, Adriano Costa, Tiago Carneiro da Cunha, René Daniëls, Enrico David, Vincent Desiderio, Eliza Douglas, Nicole Eisenman, Bracha L. Ettinger, Celia Hempton, Rodrigo Hernández, Jacqueline de Jong, Sanya Kantarovsky, Allison Katz, Sanam Khatibi, Stanislava Kovalcikova, Patricia Leite, Maria Loboda, Patrizio di Massimo, Dawn Mellor, Daniele Milvio, Paulina Olowska, Osman Yousefzada, Santiago de Paoli, Rodolpho Parigi, Nicolas Party, Paulo Nimer Pjota, Autumn Ramsey, Mathilde Rosier, Giangiacomo Rossetti, Josh Smith, Lucy Stein, Gokula Stoffel, Emily Sundblad, Walter Swennen, Dorothea Tanning, Erika Verzutti, Kathleen White, Issy Wood, Amelie von Wulffen, Mark Van Yetter, Jakub Julian Ziółkowski.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.