K2 Güncel Sanat Merkezi’nde yeni sergi: Trip

K2 Güncel Sanat Merkezi, 28 Aralık 2018 – 19 Ocak 2019 tarihleri arasında Ahmet Müderrisoğlu‘nun Trip adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ahmet Müderrisoğlu’nun kurtları şehre geleli 25 yıl oldu.
1990 yıllında başlayan yolculuğun ilk günlerinde Özgür Uçkan şöyle yazmıştı “İnsanların zoraki ve amansızca kurtlaştığı bu zamanda hala La Fontaine’ın masalları geçerliliklerini korurken neden kurtlarda insanlaşmasın?” Henüz 10 yaşındayken ilk defa gördüğüm kurtlar da benim için La Fontaine’ın masallarındaki fantastik karakterlerden farksızdı. Onlara ilk baktığımda biçimsel olarak bir kurdu, sezgisel olarak bir insanı aynı bedende gördüğümü hatırlıyorum. Kurtlaşmış insanlar, insanlaşmış kurtlar.

Gün geldi, kurtlarla yollarımız ayrıldı. Ayrı yolların yolcusu olduk. Onlar bozkırdan şehre gelmişti, ben şehirden metropole göçtüm. Zaman ve yaşam deneyimleri ikimizi de değiştirdi. Ben insanların içindeki kurdu, kurtlarsa içindeki insanı her geçen gün daha fazla keşfetti. Kurtlarla yolum onların bir süredir devam ettikleri TRIP’te, ilk mola mekanlarında kesişti. Kurtların TRIP’teyken yaşadıklarını gözlemleyip/ Ahmet Müderrisoğlu’nun elinde gün ve gün değişimlerine tanıklık ederken, tüm bu süreç bana kült bir yol filmi olan, 1960 yapımı Easy Rider’ın hikayesini hatırlattı.

Yol filmindeki senaryo olgusunu Wim Wenders şöyle açıklamıştı: “Senaryo yoktur, salt bir sayfalık bir sinopsis vardır. İzlenen yolun kendisi başlı başına bir senaryodur. Senaryo böylece yol boyunca yazılır, sık sık değişime uğrar”. Kurtların zamansız, plansız yolculuklarında senaryo yolda yazılıyor. Yoldaki başka insanlar, hikayeler, duygular, çağrışımlar, etkileşimler yollarına yön veriyor. Kurtların kimi zaman saptıkları engebeli yollardan, kimi zaman yoldan çıkıp bilinmezlikten getirdikleri/ bedenlerine taktıkları yaşanmışlıklar, bu TRIP’e dair bazı ipuçları veriyor. Yolda olan yolda kalmıyor; kurtların bedenlerinde bir iz, bir eklenti olarak karşımıza çıkıyor. Yatay düzlemde uzanan ince bedenlerini yola bağlayan tekerlekler kurtlara hareket alanı açıyor, onlara aerodinamik bir yapı kazandırıyor. Tekerlekler günümüzdeki mobil teknolojinin yaşamları mobilleştirdiği gibi, kurtları da mobilleştiriyor.
Şehirden kaçıp yeniden göçebe hayatın özlemini kuran şehirlilerle, şehirden kaçan kurtların yolları kesişmeye açık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.