Gizem Karakaş’ın kişisel sergisi DEPO’da

DEPO10 Ocak – 3 Mart 2019 tarihleri arasında Gizem Karakaş’ın Masum Değiliz adlı kişisel sergisine ev sahiğliği yapıyor.

Tasarımını Fuat Eşrefoğlu’nun üstlendiği sergi, sanatçının son dönem fotoğraf, video, ses ve yazı işlerini bir araya getiriyor. İnsanlık halini, kendi geçmişi ve ilişkileri üzerinden performatif bir yaklaşımla anlamaya ve yansıtmaya çalışmak Karakaş’ın pratiğinin en temel aksını oluşturuyor.

Sanatçı çeşitli varoluş hallerini tasvir ederken kişisel kırılganlıklara, hayal kırıklıklarına, zayıflıklara, takıntılara ve arzulara odaklanıyor. İlişkilerdeki samimiyet kavramını, işlerindeki otobiyografik ve kurgusal anlatıların arasında kalan muğlak alanlar üzerinden araştırıyor. Bu anlatılar sanatçının gündelik yaşamındaki kelimelerden yola çıkıyor; kafasının içindeki sesler, şarkı sözleri, popüler kültür dizi ve filmlerinden sahneler, başkalarının cümleleri ve deyimler damıtılarak hikâyelere dönüşüyor.

Karakaş’ın öznesi “ben”, “sen” ve “biz” arasında gidip gelen işleri, kendimizle ve başkalarıyla kurduğumuz ilişkileri ve ortak payda olan ama paylaşılmayan deneyimleri sorguluyor. Sanatçının kendine söylediği yalanlar ve tekrar eden takıntılı el hareketleri, telkin sözlerinde tezahür eden gizli zevkleri, hayaller, nasihatler ve düşüncelerden çizilen portreler, farklı şekillerde muhafaza edilen hediyeler ve bir çiftin popüler şarkı sözleriyle canlandırdığı ayrılık sahnesi, mağduriyet hissinin kişisel ve toplumsal anlamına dair ucu açık bir diyalog oluşturuyor. Sergi mekânda yer yer sıcak bir ev ortamına referans vererek bir konfor hissi yaratmayı amaçlıyor. İzleyiciye sunulan bu konforlu alan aynı zamanda acı, travma ve güvensizliğe tutunmanın da rahatlığa ve alışkanlığa dönüşebileceğine atıfta bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.