CIMAM’dan, Osman Kavala’nın tutukluluğuyla ilgili açıklama

CIMAM (International Committee for Museums and Collections of Modern Art), 11 Ocak 2019 tarihinde Osman Kavala’nın tutukluluğuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

“Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından hedef gösterilen pek çok entelektüel ve kültürel şahsiyetten biri olan, sivil toplum aktivisti ve filantrop Osman Kavala, bir yıldan fazla bir süredir Türkiye’de hapishanede tutuluyor. Kavala, Anadolu Kültür’ün kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı. Anadolu Kültür, kâr amacı gütmeyen, bağımsız bir sanat alanı olan Depo ile tanınıyor, ancak Anadolu Kültür, TANDEM programından Türkiyeli ve Avrupalı ​​kültür yöneticileri arasındaki işbirliğini artırarak, son on beş yıl boyunca TANDEM programından çeşitli sanat ve kültür alanlarında çalıştı. Kavala, “Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini ve hükümetini yok etmeye çalışmak ve hükümetin görevlerini yerine getirmesini engellemek” ve Gezi Parkı protestolarının organizatörlerinden biri olmakla suçlanıyor. Gözaltında geçirdiği uzun süreye rağmen, aleyhinde delil sunulmadı ve bu noktada kendisine karşı hiçbir iddianame bulunmuyor. Davasıyla ilgili daha fazla bilgiyi osmankavala.org adresinde bulabilirsiniz.

16 Kasım 2018’de, polis, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Üyesi ve danışmanı olan Asena Günal, Yiğit Ekmekçi, Hakan Altınay, Meltem Aslan ve Çiğdem Mater’in de yer aldığı on üç önemli akademisyeni ve sivil toplum temsilcisini gözaltına aldı. Birçoğu ertesi gün kefaletle serbest bırakıldı ve şimdi kendilerine karşı açılan davalar hakkında daha fazla şey duymak için beklerken seyahat yasağına maruz kalıyorlar.

Avrupa Birliği, bu olaylarla ilgili olarak aşağıdaki ifadeyi yayınladı: https://eeas.europa.eu/delegations/council-europe/54610/eudel-statement-situation-turkey_en

Çağdaş sanat müzelerinin uluslararası birliği olan CIMAM, Türkiye’nin insan haklarına bağlılıklarını ve şeffaf tartışmaların ve toplum içinde fikir alışverişinin temel özgürlüklerini ihlal ettiğini düşündüğü bu olaylardan ötürü derinden kaygılı. CIMAM, bu durumun, önde gelen kültür uzmanlarının sistematik tacizini temsil ettiğine inanıyor ve Türkiye’deki meslektaşlarıyla olan dayanışmasını ifade etmek istiyor. CIMAM, Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını ve seyahat yasaklarının kaldırılmasını ve davaların yukarıda listelenen kişilere karşı derhal çözümlenmesini istiyor.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.