İzmir’in ilk kent müzesi açılıyor

45 yıldır aralıksız olarak eğitim, kültür, sanat alanlarında çalışmaları destekleyen Yaşar Eğitim Kültür Vakfı, İzmir’in ilk kent müzesini hayata geçiriyor. 2019’un ikinci yarısında açılışı hedeflenen müze, yaklaşık 20 Milyon TL yatırım ile tamamlanacak.

Alsancak’ta, eski bir un fabrikası olan ve bir dönem Yaşar Üniversitesi rektörlük binası olarak kullanılan binanın restorasyon ve restitüsyon çalışmaları Mimar Etem Ülkütaş tarafından yürütülüyor. 2019 yılı ikinci yarısında tamamlanacak olan müze, toplam 6000 m2 kapalı alan içinde 2600 m2 geçici ve kalıcı sergi alanları, 326 kişilik opera çukurlu konferans salonu, kütüphane ve sanat atölyelerinden oluşacak. Müze’de ayrıca Vakfın bugüne kadar desteklediği sanat faaliyetlerinde ödül alan ve sergilenmeye layık görülen eserlerin de sergilenmesi için özel bir alan bulunacak. 

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı

Vakıf, bugüne kadar yetenekli ancak maddi durumu kısıtlı olan 6 bin 500 öğrenciye karşılıksız burs verirken, Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde 8 okul açarak eğitime katkı sağladı. Vakfın çoğunluğu bilimsel ve arkeolojik içerikle bugüne kadar yayın hayatına kazandırdığı 41, Atatürk hakkında 13 yayını bulunuyor. Kültürel mirasın bugüne taşınması için uzun yıllardır süregelen çalışmalara ev sahipliği yapan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın 1977 yılında Erythrai antik kenti ile başlayan arkeolojiye destek faaliyetleri 1998 yılından bu yana Aydın Nysa antik kenti, 2015 yılından bu yana İzmir Smyrna Bayraklı Höyüğü ve 2017 yılından bu yana İzmir Agora Smyrnası kazıları devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.