MSGSÜ Tophane-i Amire’de yeni sergi: “Kenar Etkisi / Ekoton”

2019’da 137. yılını kutlayan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlileri, bu yıl 6.’sı düzenlenecek olan ‘’Bir Arada’’ sergilerinin devamı niteliğindeki ‘Kenar Etkisi / Ekoton’ ile farklı sanatsal disiplinlerle, bir konu altında, bir arada üretmenin örneğini sergiliyor.

9 farklı bölümden toplam 30 araştırma görevlisi sanatçı ve tasarımcının işlerinin sergileneceği Kenar Etkisi / Ekoton sergisi 5 – 23 Mart 2019 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire KSM Tek Kubbe Salonu’nda görülebilir.

Fransızca ‘‘Ekoloji’’ (Çevrebilim) ve Yunanca ‘’Tonos’’ (Gerginlik) kelimelerinin kaynaştırılmasıyla oluşan Ekoton terimi, koşulları farklı ekolojik sistemlerin karşılaştığı, kenarların (sınırların) birbirine yaklaştığı gerilimli ara geçiş bölgeleri, karşılaşma alanları anlamına gelir. “Kenar Etkisi” olarak da adlandırılan bu durumun ortaya çıktığı geçiş alanlarında farklı bölgelerin özellikleri bir arada var olduğundan oldukça zengin biyolojik çeşitlilik gözlemlenir.

Kenarlar yani karşılaşma alanları aynı zamanda oluş halindeki mekanlardır. Öznelerin ve hallerin bir arada dönüşeceği, buluşların filizleneceği, kurulu kimliklerin tehdit veya yeniden inşa edilebileceği bu mekânlar, yeni bir anlayışa göre kurgulanır. Nasıl ki her bir birey bağlı olduğu toplumu dönüştürüyorsa karşılaşma mekânları da bölünmüş ve düzenlenmiş ilişkilerinin yeniden tasarlanmasını sağlama potansiyeli taşır.

Doğu ve batının kesişim noktasındaki İstanbul’un sosyo ekonomik ve kültürel yapılarının, üyesi oldukları okulun gelenekçi ve aynı zamanda çağdaş eğitim prensiplerinin, farklı bölüm disiplinlerinin, öğrenci, akademisyen ve sanatçı kimliklerinin, fikirlerin, biçimlerin ve renklerin kenar etkileri arasında var olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Araştırma Görevlileri tarafından; hem kendilerini hem üretimlerini hem de konuyu başlı başına yorumlamaları için serginin teması ‘‘Kenar Etkisi’’ olarak belirlendi.

Sanatçılar: Elçin Acun, Agah Barış Can Aksakal, Leyla Aksoy, Fulya Asyalı, Ahmet Aydın Atmaca, Sinan Avinal, Ebru Aytoğ, Esen Baydemir, Zeynep Bingöl Çiftçi, Özlem Demircan, Gülay Doğan, Burcu Erden, Gülce Nur Ertopuz, Semra Güler, Hüsna Kılıç, Volkan Kızıltunç, Begüm Mütevellioğlu, Tuğçe İşçi Özen, Reyhan Polat, Ezgi Sandıkçı, Yusuf Şengür, Önder Terzi, Atilla Turgut, Mert Çağıl Türkay, Ayça Uğur, Derya Ülker, Murat Benan Yıldız, Tolga Yurtözveri, Damla Yücebaş, Gizem Yükseler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.