Pi Artworks’te yeni sergi: “Beni Terk Etme”

Pi Artworks İstanbul, 23 Mart – 11 Mayıs 2019 tarihleri arasında Mehmet Ali Uysal’ın Beni Terk Etme isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Uysal’ ın bir önceki İstanbul sergisi 2013’te Pi Artworks’un eski mekânı olan Mısır Apartmanı’nda yer almıştı. Resim (Painting) isimli bu sergide, galeri duvarına alçı tuvallerle müdahale eden sanatçı, 6 sene sonra İstanbul’da, yepyeni bir seri ile karşımıza çıkıyor. 

2015 senesinde, Londra’da yaptığı BLOCK isimli sergiden hareketle gelişen Beni Terk Etme; ismini, Uysal, Paris’teki evinin duvarında yer alan Arjantinli sanatçı Nicolás Bacal’ın kara kalem işinden (Ne m’abandonne pas) alıyor. Beni Terk Etme sergisinde, “mekan” olarak çocukluğundan bugüne kadar değiştirdiği 14 evden bazılarını, ve bu evlerin belleğindeki hatıralarını kullanıyor.

Uysal’a göre hatıralar zihnin etkisi altındadır ve zamanla değişmektedir. Evdeki yaşanmışlığın, oranın belleğini oluşturduğunu ve mekan olarak “ev”in her şeyi kendiliğinden kaydettiğine inanır. ‘Beni Terk Etme’ için yarattığı işleri aracılığıyla bir süre sonra hatırlayamayacağı bazı anılarını not edip izleyiciyle paylaşıyor.

Son kamusal alan projesi “Affinity” (Benzeşim), 2019’un Mart ayında, Abu Dhabi’ de gerçekleştirilecek ‘Dünya Engelli Olimpiyatları’ açılışında, Abu Dhabi Kültür Bakanlığı tarafından halka açılacak.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.