Galeri Nev’de yeni sergi: ARŞİV: 1987 – 2018

Galeri Nev İstanbul, kurulduğu 1987 yılından itibaren 2018 yılı sonuna kadar 104 sanatçı ile gerçekleştirdiği 254 sergiyi belgeleyen ARŞİV: 1987-2018 adlı bir yayın hazırlıyor. Yayın, 26 Mart – 6 Nisan 2019 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’un Mısır Apartmanı’ndaki mekânında açık olacak.

Yayın, galerinin Maçka Caddesi No: 33’teki mekânında 24 Ekim 1987’de açtığı ilk sergi olan ‘Abidin Dino – Bu Dünya’ sergisinden, Mısır Apartmanı’ndaki mekânında açtığı 2018 yılının son sergisi ‘Alev Ebüzziya Siesbye’ye kadar tüm sergilerin davetiyelerini içerecek.

Bu yayına eşlik edecek sergide ise 1987 yılından itibaren yayınlanmış tüm kitap ve kataloglar ile muhtelif sergilerden fotoğraf ve belgeler yer alacak. İstanbul’da henüz hiçbir özel müzenin olmadığı yıllardan başlayarak ilk sergilerini açtığı bir kuşağı bugünlere taşıyan, uluslararası sanat ortamı ile tanıştıran galerinin yerel sanat ortamının örgütlenmesi ve güçlenmesi için yaptığı tüm çalışmalar böylece belgelenmiş olacak.

Galeri Nev İstanbul, 1987 yılından bu yana hem yerel hem de uluslararası izleyiciye modern ve çağdaş sanatı tanıtmak amacıyla düzenli olarak sergiler organize ederken bu sergilere eşlik eden yayınlar hazırlamıştır. Bugüne dek yayımladığı yüzden fazla katalog, orijinal baskı suiti ve mono- grafileriyle, Türkiye’nin kültür-sanat ortamına katkıda bulunan öncü galerilerden biri konumunda olmuştur.

Galeri, 1990’lı yılların başlarında modern Türk sanatının usta isimlerini sunarken aynı zamanda bir grup genç sanatçıyla da çalışmaya başlamıştır. Galeri Nev İstanbul’un omurgasını oluşturan bu yeni nesille süren işbirliği, sanatçıların kariyerini güçlendirirken bir yandan da galeriyi yerel ve uluslararası ölçekte seyirciyle buluşturmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.