Open Space’in ilk Misafir Küratör Programı’na başvurular başladı

Open Space, ​3 Ağustos – 30 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ilk ​Misafir Küratör Programı için başvuruların açıldığını duyurdu.

Platform, 1 – 3 yıllık profesyonel tecrübeye sahip, bu alanda yeni çalışmaya başlamış küratörleri başvuru yapmaya davet ediyor. ​Başvurular için son tarih 2 Mayıs 2019​, seçilen isim 14 Haziran 2019’da duyurulacak.

Londra merkezli sanat kurumu Open Space’in 2019 programının bir parçası olarak duyurulan Misafir Küratör Programı kapsamında her yıl bir küratöre 8 hafta İstanbul’da kalarak, ​Huma Kabakcı Koleksiyonu’nun da dahil olduğu, İstanbul’da bulunan sanat kurumlarıyla yeni bir proje üretmek üzere çalışma fırsatı sunulacak. Program sonunda ortaya çıkan çalışma, İstanbul ve Londra’da sonbahar aylarında sergilenecek.

Open Space 2019 Misafir Küratör Programı’nın seçici kurulunda yer alan jüri üyeleri: ​Bige Örer (Direktör, İstanbul Bienali, İKSV), ​Alessio Antoniolli (Direktör, Gasworks & Triangle Network), ​Julie Lomax ​(CEO, a-n Artist Information Company & Yönetici, The Showroom), ​Kathy Noble (Küratör ve Küratöryel İşler Müdürü, Performa), Inês Geraldes Cardoso ​(Programlama ve Prodüksiyon Yöneticisi, Open Space) ve ​Huma Kabakcı ​(Kurucu Direktör, Open Space).

Seçilen küratör, İstanbul’da geçireceği süre boyunca, ​Huma Kabakcı Koleksiyonu ve arşivlerine özel erişim şansına sahip olacak. Türkiye’de bilinçli bir şekilde oluşturulmuş ve uzun süre devam etmiş koleksiyonların en önemli örneklerinden biri olan Huma Kabakcı koleksiyonu, 1980’lerde Huma Kabakcı’nın babası Nahit Kabakcı tarafından başlatıldı. İki nesildir korunan ve devam ettirilen koleksiyon Türkiye, Rusya ve Orta Asya sanatına odaklı, 28 ülkeden 196 sanatçı barındırıyor. 1985 yılında başlatılan koleksiyon, ​Etel Adnan, Kader Attia, Salvador Dali, Ipek Duben, Ilya Kabakov, Robert Rauschenberg ve Fahrelnissa Zeid gibi sanatçıların ​20. yüzyıl başlarından günümüze kadar olan eserlerini içeriyor.

Seçilen küratörü, İstanbul’un önde gelen sanat kurumlarıyla iş birliği içinde olacağı, araştırmalar, mekan ve stüdyo ziyaretleri, sunumlar, atölyelerle dolu dinamik bir program bekliyor olacak. Program sonucunda ortaya çıkan proje bir sergi, yayın ya da çok yönlü bir etkinlik şeklini alabilecek ve küratörün Huma Kabakcı Koleksiyonu’na dair deneyimini ve İstanbul’da yaşayan sanatçılar, küratörler, araştırmacılar ve kurumlarla fikir alışverişlerini içerecek. Söz konusu proje, Eylül ayında İstanbul’da, Kasım ayında ise Londra’da sunulacak. Open Space ayrıca, küratörleri proje önerilerini hazırlarken belirsiz politik ortamda sınırların keskinleşmesi gibi ilgili güncel konuları irdeleyen ve başlığı ​’Space without Spaces’ (Mekansız Mekanlar) olan Open Space ​2019 program teması üzerine düşünmeye teşvik edecek. Program, seyahat, konaklama ve yaşam masraflarını içerir.

Open Space, yeni yaratıcı uygulamaları destekleyen ve beklenmedik alanlarda gerçekleştirdiği yıllık proje programı ile sanatta diyaloğu destekleyen bir organizasyondur. Open Space, ikinci kuşak koleksiyoncu Huma Kabakcı (d. 1990) tarafından, Royal College of Art’tan küratörlük yüksek lisans derecesiyle mezun olduktan sonra kuruldu. Open Space, kuruluşundan bu yana Alt, Artkurio, Block Universe, İKSV, Open Dialogue İstanbul, The Art Department ve SALT gibi çeşitli proje ve organizasyonlarla iş birliği yaptı. Önceden Open Space Contemporary ismi altında çalışmalarını gerçekleştiren Open Space, 2019 yılında yeni bir görsel kimlik ​ve ​internet sitesi​ ile y​eniden lanse edildi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.