Hera Büyüktaşcıyan’nın kişisel sergisi “Neither on the Ground, nor in the Sky” ifa-Galerie Berlin’de

Hera Büyüktaşcıyan’ın kişisel sergisi Neither on the Ground, nor in the Sky, 29 Mart – 30 Haziran 2019 tarihleri arasında ifa-Galerie Berlin’de gerçekleşiyor.

Nat Muller’in küratörlüğündeki sergi, ifa-Galerie Berlin’in bir yıllık programı olan Untie to Tie – Movement.Bewegung.’a bir yanıt. Sergiye eser üretim desteğini SAHA Derneği veriyor.

Sergi; göç, kültürel miras, ait olma ve yer değiştirmenin ne anlama geldiğini şiirsel olarak inceleyen yeni işlerden oluşuyor. Proje, antik Pergamon Sarayı’ndan (şu an Türkiye’de Bergama) alınmış olan, Berlin’deki Bergama Müzesi‘ndeki bir taban mozaiğinden ilham almıştır. Eski eserlerin ve sömürge eserlerinin varlığı ve mülkiyeti şu anda akademi ve müze çevrelerinde yoğun bir şekilde tartışılsa da—bu projenin siyasi zeminini oluşturuyor— Büyüktaşcıyan, bu kavramları genişletiyor ve bizi kayıp, kimlik ve tarih gibi evrensel hassasiyetlere dokunarak zamana ve mekana geçen bir yolculuğa çıkarıyor.

Büyüktaşcıyan, video, heykel ve karma medya enstalasyonları ile bize Neither on the Ground, nor in the Sky sergisinde doğrusal olmayan bir geçiciliği, sınırsız bir yeri sunuyor ve bizi asi günümüze döndürürken tarih boyunca seyahat etmemize izin veriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.