Dirimart’ta yeni sergi: “Arısütü”

Dirimart, 11 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Summer Wheat’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Arısütü‘ne ev sahipliği yapıyor.

Wheat sadece bu sergi için yarattığı, kadim gelenekler ile insanın modern dünya deneyimini sentezlediği, arı sütüyle beslenmenin nasıl bir şey olduğuna dair, kadın emeğinin gündüzden geceye,
sonsuzluğa sirayet ettiği bir görü yaratmaya soyunan yeni işlerini sergiliyor.

Wheat, heykel ve resimlerinde, kadınların ilk avcılar, teknokratlar ve arıcılar olduğunu hayal ettiği bir emek soykütüğü yaratıyor. Mısır piktograflarından, Amerika yerlilerinin motiflerinden ve ortaçağ İncil çizimlerinden esinlenen Wheat, toplumu inşa edenlerin kadınlar olduğu, kendine ait bir dünya yaratıyor. İşlerinde kadınların dünya ve kolektif bilinçaltıyla bağlarına vurgu yapan kadın avcılar, bahçıvanlar ve balıkçılar var. En son serisinde yarattığı, Dürer’in gravürlerine açık birer referans olan ağır, gravür benzeri çizgilerle betimlediği Toulouse Lautrec’in matmazellerini çağrıştıran duruşlara sahip bu kadınlarla Wheat, kadın arıcı arketipini ve emek, topluluk ve güzellik üzerine düşünme biçimlerimizi keşfe çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.