Daire Sanat’ta yeni sergi: “Aşk, Hasar, Kusur: Zamanın Kopuşu”

Daire Sanat18 Nisan – 1 Haziran 2019 tarihleri arasında Özge Enginöz’ün Aşk, Hasar, Kusur: Zamanın Kopuşu başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi aynı zamanda; Enginöz’ün sanatçı kitabının lansmanı niteliğinde.

Kitap tasarımını Onagöre’den Ali Taptık, sergi kurgusu ve tasarımını da Borga Kantürk üstleniyor. “Aşk, Hasar, Kusur” adını taşıyan kitap çalışması; fotoğraflar, metinler, kolajlar eşliğinde Enginöz’ün üç sergidir süre gelen deney ve araştırmalarının final odağını teşkil ediyor.

Bu bağlamda sergi kurgusu kitabı merkezine alarak, o sonuca ulaşana dair yapılan deneylerin, üretimlerin, takip edilen çeşitli izlerin masaya yatırıldığı bir kurguda tasarlandı. Bu haliyle sergi mekânını izleyici/okur ile kitap arasındaki geçiş noktası bir durak yeri (geçit/portal) olarak görülebilir.

Birkaç yıldır “hasar” kavramına odaklanan Enginöz bu olgunun hem duygusal hem de bilişsel “izler”i üzerinden bir dizi çalışma üretmekteydi. Son dönem çalışmalarında yüzeyler ve yüzlere, objeler ve materyaller üzerinden de (kav mantarı ve kibrit) fiziki hasarlara yaralara, kalıcı izlere yanma, yok olma, bozulma, kül olma gibi süreçlerin sonuçlarına odaklanmaktaydı.
Bu sergi başlığında vurgulanan “zamanın kopuşu” ise Hasar ve Zaman ilişkisini “deneyim” kavramı eşliğinde okumamızı hatırlatmak amacıyla kullanılmıştır. Aynı zamanda sergi “hakikat, deneyim ve zaman ufku” adını taşıyan alt bölümlerden oluşmakta.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.