Galeri Nev İstanbul’da yeni sergi: “Pre -”

Galeri Nev İstanbul, 18 Mayıs – 29 Haziran 2019 tarihleri arasında “Pre -” başlıklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, çeşitli malzemelerle çalışan ve galerinin farklı kuşaklarını temsil eden Alev Ebüzziya, Aslı Çavuşoğlu, Ahmet Doğu İpek, Ali Kazma, Mübin Orhon ve Tiraje’yi bir araya getiriyor.

Sanatçı ve yarattığı eseri ‘ilham’ üzerinden ilişkilendirmek oldukça etkili ve romantik bir söylem olsa da, sanatçıların düşünsel ve fiziksel yaratım süreci belli evreleri kapsayan uzun ve meşakkatli bir yoldur. Her sanatçı, kendi düşünme biçimi ve üretim yöntemi dahilinde belli davranış biçimleri geliştirerek ortaya çıkacak eserin ön hazırlığını yapar. Kimi zaman eskizler çizmek, kimi zaman ise detaylı formüller, planlar geliştirmek veya günlükler tutmak, bu süreci görsel bir ‘son’a götüren yolda uğrak noktaları olur.

“Pre –”, son yıllarda üzerinde sıkça durulan süreç ve sonuç ilişkisini irdelemenin ötesinde, izleyiciye sanatçının atölyesinden malzemeler sunuyor. Bu bağlamda sergi, sanatçıların zihinsel egzersizleriyle bitmiş eserlerini bir araya getirerek düşüncenin görsel bir forma dönüşme yöntemlerini araştırıyor. Geleneksel tekniklerle üretilmiş bir eserin formül ve pigmentlerinden, dijital bir eserin kurgulandığı defter notlarına; kendini elinin bilinçsiz akışına bırakan sanatçının ardında bıraktığı lekelerden, en soyut resimlerin eskizlerine kadar birçok ipucu, sanat eserlerini var eden fikirlerin, yapılan araştırmaların ve bilinç akışının izlerini Galeri Nev İstanbul’da buluşturuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.