Protocinema’nın tek kanallı video serisi yaz boyunca farklı ülkelerde gösterilecek

Protocinema, 16 Haziran – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında Protocinema Yaz Gösterimi Turu kapsamında tek kanallı video serisi Of Our Own Making’i gösterecek.

Sanatçılar Basel Abbas and Ruanne Abou-Rahme, Ahmet Öğüt, Hera Büyüktaşcıyan, Vajiko Chachkhiani, Lara Ögel, Hale Tenger ve Theo Triantafyllidis’in işlerinin yer aldığı seri, İstanbul’da Protocinema ve Kundura Sinema işbirliğiyle yapacağı ilk gösteriminin ardından, dört bölgede altı tur mekânı ile devam edecek.

Rampa (Porto, Portekiz, 22 Haziran); SculptureCenter (Long Island City, New York, 11 Temmuz) Cinémathèque de Tangier (Tanca, Fas); The Museum of Cycladic Art (Atina, Yunanistan); sub, (Çanakkale, Turkiye, 16 Ağustos), Teatro Union (Honda, Kolombiya, 31 Ağustos).

Of Our Own Making, inşa edilmiş kentsel yaşamın kısıtlamaları ve – eski, tarihi ve gelecekteki- toplumsal gelişmelerin psikolojik etkilerini farklı perspektiflerden gösterir. Hera Büyüktaşcıyan, Vajiko Chachkhiani, Lara Ögel, and Hale Tenger toplumların değişmiş olsa da farklı kılıklarda aynı kalmaya devam eden yönlerini ele almak için, çağdaş anlatılarda halk hikayelerini, tarihi ve hikaye anlatıcılığını kullanır. Theo Triantafyllidis’in videosu, geçmişte, gelecekteki-şimdi’deyken, görüntüler ve fikirlerin nasıl yaratıldığına dair fikirler taşıyan bir VR (Sanal Gerçeklik) canlı performansının kaydıdır. Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme ile Ahmet Öğüt ise su götürmez bir biçimde adaletsiz olan yönetim organlarının politikalarına karşı çıkmak için belirli bireylerden ve güncel olaylarlardan beslenen temalarla çalışıyorlar. Abbas ve Abou-Rahme işlerinde, Gazze sınırında gerçekleşen “March of Return” olayına katılanları ve kendilerini simgeleyen avatarlar yaratırken, Ahmet Öğüt Meksika’daki güvenlik ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan polisleri inceliyor.

Protocinema direktörü Mari Spirito ve Paris ve İstanbul’da yaşayan bağımsız küratör ve araştırmacı Asli Seven’in birlikte düzenlediği programda yer alan sanatçılar, halihazırda Protocinema’yla üretimlerini tamamlamış ya da şu anda Protocinema’nın uluslararası programı dahilinde mekana duyarlı üretimleri üzerinde çalışmaktadırlar. Benzer dinamikleri paylaşan bu sanatçılar, genellikle kişisel anlatıları kullanarak sosyo-politik ve ırksal yapıları sorgulayar ve bir dizi konu hakkında farkındalık yaratma amacı güder.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.