İstanbul Caz Festivali uluslararası müzik endüstrisindeki cinsiyet eşitliğini gözeten Keychange programına katıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali, uluslararası müzik endüstrisindeki cinsiyet eşitliğini gözeten Keychange programına katıldı. Keychange programı, festivalleri 2022 yılına kadar 50:50 cinsiyet dengesi sağlamaya teşvik eden İngiltere merkezli öncü bir uluslararası girişim.

Dünyaca ünlü Londra Caz Festivali (İngiltere), NYC Winter Jazzfest (ABD), Eurosonic (Hollanda), Way Out West (İsveç) gibi festivallerin de dâhil olduğu program kapsamında İstanbul Caz Festivali de, 2022 yılına kadar programlarında 50:50 cinsiyet dengesi sağlamayı hedefliyor.

İngiliz Telif Hakları Meslek Birliği Vakfı PRS Foundation tarafından yönetilen Keychange programıyla birlikte şimdiye kadar 23 ülkeden 130’un üzerinde festival 2022’ye kadar program şartlarına uyacak şekilde geliştirme ve iyileştirme sözü verdi. 60’ın üzerinde kadın sanatçının farklı coğrafyalardan projelerle işbirliği yapmaya başladığı Keychange programına dünyanın farklı ülkelerinden katılan yedi festival,  50:50 cinsiyet dengesinin sağlanması adına atılımlar yapacağını taahhüt etti. Keychange programı sayesinde bu konuda uluslararası alanda duyarlılığın arttırılması yönünde 50’nin üzerinde panel ve atölye gerçekleştirildi. Programın üyeleri arasında Türkiye’den Ankara Caz Festivali de yer almakta.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.