adas’ta yeni sergi: “Monster”

adas, 8 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Ali Cabbar‘ın “MONSTER [ge.net.i.cal.ly.mod.i.fied]” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, yarattığı fütürist notürmortlarla genetiği ile oynanmış gıda ürünlerine ve gıdanın geleceğine dikkat çekiyor. Ölü Doğa janrına güncel bir yaklaşım sunan sergi, doğal olan her şeyin karşı karşıya kaldığı tehlikenin altını çiziyor. Sergi, ilk bakışta eğlenceli izlenimi veriyor olsa da, sonuçta ironik bir yaklaşımla izleyicinin gıda algısını etkilemeyi amaçlıyor. Sergide, üç boyutlu obje, yerleştirme, tuval, ahşap ve kağıt çalışmalar yer alıyor.

Kirlettiğimiz ve plastiğe boğduğumuz dünyamızda, süpermarket raflarını plastik görünümlü tatsız meyve ve sebzeler dolduruyor. Dev biyoteknoloji şirketlerinin laboratuvarlarında DNA’sına müdahale edilmiş GDO’lü gıdalar tüketiyoruz.

Et ve süt kaynağımız olan inekler, genetiği ile oynanmış mısır ile besleniyor. Milyar dolarlık biyoteknoloji devleri, tohum piyasasını tekellerine alarak geleneksel tarım yöntemlerimizi yok ediyor.

Ali Cabbar, gezegenimizin içinde bulunduğu kasvetli durumu Kafkaesk bir dünyaya benzetiyor ve bunaltıcı bir düşten uyandığında kendisini bu dünyada “metamorfoz” geçirerek gıda tasarımcısına dönüşmüş olarak buluyor. Görevi gereği, tazeliğinden ve renginden kaybetmeyen, raf ömrü uzun, kolay paketlenip taşınan, cazip görünümlü meyve ve sebzeler üretiyor.

Ali Cabbar, tartışmaları halen devam eden GDO konusunu ele alan araştırmaya dayalı projesine, bu tür ürünlerin ilk kez piyasaya çıktığı 2000 yılında başladı ve günümüze dek sürdürdü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.