Genco Gülan’ın “Eklektik” başlıklı sergisi Pintura Urla Sanat Galerisi’nde

Pintura Urla Sanat Galerisi5 Ekim – 3 Kasım 2019 tarihleri arasında, sanatçı ve teorisyen Genco Gülan’ın “Eklektik” başlıklı kişisel sergisine Be-Contemporary organizasyonuyla ev sahipliği yapıyor.

Sergide Gülan’ın ‘Geleceğin Arkeolojisi’, ‘Metafora’, ‘Dijital Hayalet’, ‘Picasso’dan Sonra’ serilerinden resim, heykel, seramik, video ve çizimler yer alıyor.

Serginin başlığı olarak seçilen ‘eklektik’, Latince kökenli bir kelime. TDK kelimenin anlamını ‘seçmeci’ olarak belirtiyor, Gülan ise kavramın ‘seçki’ çağrışımına yaslanıyor. Sanatçı serginin başlığını hem sergiyi kurma biçimini hem de üretim süreçlerini tanımlamaya çalışarak seçti. Kavramı bir şekilde Urla’lı düşünür Anaksagoras’ın; “Her şey, her şeyin içindedir” kavramı ile de ilişkilendirmek mümkün. Serginin alt başlığı olarak kabul edebileceğimiz kilit kelimeler ise: Arkeoloji, ege, pop kültür, deniz, teknoloji ve sanat tarihi olarak sayılabilir.

Gülan bu sergi için özellikle İzmir’de ve/veya İzmir için ürettiği işlerden bir seçki hazırladı. İlk başta birbirlerinden çok farklı gibi görülebilecek parçaları birbirleri ile ilişkilendiren bağlantı ise deneysellikleri ve altlarında yatan benzer düşünsel alt yapı. Serginin sürprizi ise sanatçının Urla’da bulunan Klazomenai Antik Kenti’nden çıkan kalıntıların üzerinde yer alan 2500 yıllık figürleri yorumladığı bir dizi kâğıt üzerine mürekkep çizim ve boyama…

Genco Gülan ayrıca 7 Ekim 2019 Pazartesi günü 10:00 – 12:00 saatleri arasında, Prof. Dr. Alev Parsa davetiyle Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde “Açılış Dersi” gerçekleştirecek. Gülan, bu derste çağdaş sanata yaklaşımını ve üretim pratiklerini tarif etmeye çalışacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.