Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde yeni sergi: “Dilin Ötesinde”

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, 4 – 26 Ekim 2019 tarihleri arasında Benedetta Casagrande ve Lara Özdoğan’ın eş küratörlüğünü yaptığı Dilin Ötesinde / Beyond Language başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Türkiye, İran, Ermenistan, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere, Arjantin ve İtalya’dan sanatçıları bir araya getiren Dilin Ötesinde, geçmiş (ve bugünkü) tarihleri çatışmayla işaretlenmiş kültürlerin alternatif geleceklerin inşasında etkileşime girebileceği, kolektif düşünce ve diyalog için bir alan yaratmayı hedefliyor. Sergide 8 ülkeden 10 sanatçı yer alıyor.

Küratörler Casagrande ve Özdoğan’a göre Dilin Ötesinde, modern koşulların çelişkilerini sorgulayan ve gerçekliği kurma araçlarımızı araştıran güncel sanatçıların pratikleri üzerinden, geleneğe ve yeniliğe ait parçaların kümelendiği, giderek daha da küreselleşen bir dünyada karşı karşıya kaldığımız sayısız uzlaşmaya bakarak, bu askıya alınma hallerini kucaklıyor. İnsan deneyimini ortaya koymada ve tanımlamada dilin olanakları ve sınırları nelerdir? İmgelerin ve nesnelerin somut izleri üzerinden hangi şekillerde düşünüyoruz? Çevremizle anlamlı etkileşimler kurmada duyularımızın rolü nedir? Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nin tarihî binasının odalarında işte bu sorular yankılanacak.

Sanatçılar: Lucie Khahoutian (ARM), Pınar Kayar (TR), Mahyar Kalari (IR), Coquelicot Mafille (FR-IT), Federico Clavarino (ENG-IT) ve Tami Izko (AR), Ruyin Nabizadeh (IR), Francesco Martinazzo ve Giulia Savorani (IT) ve Sara Palmieri (IT).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.