Üretimhane’den sanat tarihi seminerleri

Üretimhane, disiplinlerarası etkinliklerine 23 Ekim, 30 Ekim ve 6 Kasım Çarşamba günleri, 19.30 – 21.30 saatleri arasında düzenlenecek olan “Sanat Tarihi Seminerleri”ile devam ediyor.

Sanat yapıtlarına ve sanat tarihine yönelik yeni tartışma alanları açma, yeni yorumlama ve düşünme biçimleri geliştirme amacıyla düzenlenen seminerler; Nilgün Yüksel, Burçak Madran ve Burcu Pelvanoğlu tarafından verilecek.

Seminer programı, Nilgün Yüksel’in “Algının Dönüşümü: Sanat Yapıtlarına ve Görüntülere Nasıl Bakıyoruz?” başlıklı konuşmasıyla açılacak. Bu seminerde sanat yapıtlarının ne kadar özgür oldukları, içgüdülerimizin ve koşullanmaların bakışımızı nasıl belirlediği üzerinde durulacak.

Endüstriyel tasarımcı ve müzebilimci olarak tanınan Burçak Madran, “Eski Evlere Yeni Âdetler: Müze ve Sanat İlişkisi” başlıklı seminerde müzelerin temellerini oluşturan işlevler; koleksiyonlar, nesnel verilerin korunması ve geleceğe aktarılması, araştırma, eğitim ve toplumsal iletişim alanlarındaki var oluşları ile öznel bir alan olarak sanatın müzelerle ilişkisini değerlendirecek.

Sanat tarihçisi Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu ise “Türkiye’de Modern ve Çağdaş Sanatta Kadının Konumu” seminerinde ilk olarak sanat tarihi yazımında kadınların hangi koşullar doğrultusunda görmezden gelindiği tartışacak. Ardından çağdaş sanatta kadının sembol olmaya devam edip etmediği; kadının kurucu misyonlar üstlenip üstlenmediği; modern sonrası dönemde kadına bakışa dair paradigmaların değişip değişmediği ve bunların sanata yansıma biçimleri ele alınacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.