Zeynep Öz ve Azra Tüzünoğlu Apollo 40 Under 40 Middle East seçkisinde

Apollo Magazine, her yıl dünyanın farklı bir bölümünü ele aldığı Apollo 40 Under 40 seçkisini yayımladı. Bugün sanat dünyasını öne çıkaran en yetenekli ve ilham verici kişilerin bir seçkisi olan Apollo 40 Under 40 bu yıl Orta Doğu’yu ele alıyor.

Appollo 40 Under 40 Middle East listesinde Türkiye’den de iki isim yer alıyor. Bağımsız küratör Zeynep Öz ve Pilot Galeri kurucu direktörü Azra Tüzünoğlu

Bağımsız küratör Zeynep Öz, Venedik Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu’nu ve Bonnefanten Museum ve Sharjah Art Foundation’daki BACA Ödülü’nü aldı. 2011 yılında İstanbul’da SPOT Prodüksiyon Fonu’nu kurdu, 2017’ye kadar yönetti ve 2015’ten beri Beyrut’taki Home Workspace Program için müfredat ve seçim komitesinde yer aldı. Diğer küratörlük çalışmaları arasında, 13. Sharjah Bienali için düzenlenen BAHAR projesi, Aichi Triennale’in 3. baskısında bir proje, SALT’ta bir film ve Münster’de yer alan Westfälischer Kunstverein’da “Selling Snails in the Muslim Neighborhood” adlı bir etkinlik yer alıyor.

Pilot’un geniş ve çeşitli alanları galerinin disiplinlerarası programına özgü bir karakter veriyor. Pilot Galeri 2011 yılında, Türkiye’den ve yurt dışından sanatçıları desteklemeyi ve Türkiye’deki çağdaş sanat tarihini kutlamayı amaçlayan Outlet adlı bir galeri kurmuş olan Azra Tüzünoğlu tarafından kuruldu. Tüzünoğlu, 2013 yılında, konuşma, atölye ve gösterimler için komşu bir eğitim ve araştırma mekânı olan Co-Pilot’u da hayata geçirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.