Arter Öğrenme’den iki yeni program: Araştırma Programı ve Gençlik Konseyi

Geçtiğimiz ay kapılarını açan Arter, Öğrenme Programları kapsamında 2019 – 2020 döneminde sanatçı Merve Ünsal yürütücülüğünde gerçekleşecek Araştırma Programı ve sanatçı Güneş Terkol kapsamında gerçekleşecek Gençlik Konseyi‘ne ev sahipliği yapıyor.

Arter Araştırma Programı

Ekim 2019 – Mayıs 2020 tarihleri arasında ilki gerçekleşecek olan Arter Araştırma Programı, çağdaş sanat alanında çalışan kültür üreticilerinin, içinde yaşadığımız zamana dair kendi bakış açılarını, araştırma yöntemlerini ve ifade dillerini oluşturmalarını desteklemeyi amaçlanıyor. Programın süreç odaklı ve kendiliğinden örgütlenmeyi önemseyen bir yaklaşımla, davet edilen katılımcılar ve program yürütücülerinin işbirliğinde şekillenmesi öngörülüyor; oluşan modeli ve katılımcıların üretimlerini kamu ile buluşturan etkinliklerle sonlanması planlanıyor.

Arter Araştırma Programı katılımcıları, Arter sergi ve öğrenme programı ekiplerinin Türkiye odaklı saha araştırmaları sonucunda önerdikleri kişiler arasından, araştırma konularında tamamlayıcı bir çeşitlilik, ortak aciliyetler ve besleyici bir tartışma ortamı yaratmayı gözeterek davet edildi.

Disiplinler ötesi, işbirlikçi, kolektif olarak araştıran ve süreç odaklı yöntemlere başvuran Arter Araştırma Programı katılımcılarının uğraştığı konular arasında belge-kurmaca ilişkisi, kuir özneler, tarih yazımı ve minör anlatılar, felaket ve tanıklık, şehir ve yaşam hakkı, teknoloji ve algı, ölçüm ve kontrol, hayatta kalma stratejileri olarak misafirperverlik ve arkadaşlık sayılabilir.

Arter Araştırma Programı’nın ilk katılımcıları Deniz Aktaş, Eser Epözdemir, Ali Kemal Ertem, Ayşe İdil İdil, Gizem Karakaş, Neslihan Koyuncu, Sarp Özer, Nora Tataryan, Ezgi Tok, Alper Turan.

Gençlik Konseyi

Gençlik Konseyi, Beyoğlu ve Şişli ilçelerinde ortaokul seviyesinde öğrenim gören 15 katılımcının farklı sanat disiplinlerini keşfederek, kendi ifade dillerini oluşturmalarına yönelik araçlar edinmelerini sağlamayı amaçlar. Her sene farklı katılımcılardan oluşan Gençlik Konseyi, 11–14 yaş arasındaki öğrencilerin sanat yoluyla güçlenmelerini teşvik eder.

“Gençlik Konseyi”, Ekim 2019 – Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek ilk döneminde sanatçı Güneş Terkol ile çalışacak. Terkol’la her hafta sonu buluşacak olan katılımcılar, farklı malzeme ve sanatsal üretim süreçlerini tanıyacak. Gençlik Konseyi, Arter ekibi ve sanatçılarla kurulacak bağlar yoluyla, programın genç üyelerin gözünden yorumlanması ve dönüşmesine imkân sağlayacak. Konsey üyelerinin ihtiyaç ve ilgileri doğrultusunda hayata geçirilecek ilk dönemin programı, program yürütücüsü ve katılımcılar tarafından şekillendirilen bir kapanış etkinliğiyle sonlanacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.