.artSümer’de yeni sergi: “Tek Başına ve Hep Birlikte”

.artSümer, 25 Ekim – 14 Aralık 2019 tarihleri arasında Gözde İlkin’in Tek Başına ve Hep Birlikte” başlıklı 5. kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Tek Başına ve Hep Birlikte” serisi sanatçının MAC VAL Müzesi’nin davetiyle Paris’te bulunan Vitry-sur-Seine bölgesindeki üretim sürecinin sonucunda oluşturduğu eş zamanlı sergisi Kökler Konuştukça Çatlaklar Derinleşir ile bağlantılı bir seri.

“Tek Başına ve Hep Birlikte” serisindeki işlerinde İlkin, temsil ve tarif eden yüzeylerin sınırlarını araştırıyor. Sergideki işlerin çıkış noktası olan ağaçlar, bu seride hem iz bırakabilen bir malzeme, hem de metafor olarak kullanılıyor. Sanatçı, ağaçların zemine, köklerin ise üst üste yerleşmesi olgusundan yola çıkarak her ağacın hem birbirine, hem de çevrelerindeki canlılara ev, coğrafya, sığınak olması gibi yaşamsal süreçlerine referans veriyor. Ağaçların da bir tür akrabalık, arkadaşlık veya aşk birlikteliği kurduğu, hem tek başlarına hem de hep birlikte oluşan hikayeleri, İlkin’in işlerini kucaklayan ara metinler oluşturuyor.

Her kumaşın bir ağacı, her ağacın da bir coğrafyayı, bir yaşamı anlattığı düzenlemeye, sanatçının süreçte tuttuğu kayıtlar, doğal boyalı kağıtlar ve eskizler eşlik ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.