“Omar ve Biz” Kasım ayında dört uluslararası festivalde

Festival yolculuğuna Varşova Film Festivali’nde aldığı ödül ile başlayan “Omar ve Biz” filmi Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de en çok tartışılan filmlerden oldu. Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı film, Kasım ayında dünyanın farklı yerlerindeki festivallerde gösterilecek.

İlk olarak 5 – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Almanya’da düzenlenen 29. Cottbus Film Festivali’nde Kültürlerarası Dialog Yarışması’na katılacak olan film, 8 – 15 Kasım 2019 tarihleri arasında Hindistan’da gerçekleşen 25. Kolkata Film Festivali’nin Uluslararası Ana Yarışması’nda yarışacak. Film daha sonra 14 – 24 Kasım 2019 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleşen 68. Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali Özel Gösterimi’nde yer alacak ve 16 – 24 Kasım 2019 tarihleri arasında Fas’ta düzenlenen 24. Rabat Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde yarışacak.

“Omar ve Biz”’ filminin ana karakterleri Omar ve Mariye; Taj Sher Yakub ve Hala Alsayasne, Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırılıyor. Filmin oyuncuları göçmen olmaları sebebiyle vize alamadıklarından dolayı yurtdışı gösterimlere katılamıyacaklar ancak sanatları ile sınırlar aşmaya devam edecekler.

Film, Türkiye | Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet (Cem Bender)’in komşusu Sabri’nin (Menderes Samancılar) hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikayeyi anlatıyor.

“Omar ve Biz” filmini izleyenler, oğlu Kemal’in (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya yerleşen ve uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerin iki göçmenle komşu olmak zorunda kalması ile kendisini beklemediği olaylar içinde bulmasını takip ederken İsmet’in yaşadığı insani tecrübe ile politik bakış açısı, önyargılarıyla yüzleşmesi yolculuğuna tanık olacaklar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.