Rezan Has Müzesi’nde yeni sergi: “‘Atûfetlü Efendim Hazretleri’ Osmanlı Belgeleri Işığında Kudüs’e Mimari Bir Bakış (1839-1917)”

Rezan Has Müzesi, 12 Kasım 2019 – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında “‘Atûfetlü Efendim Hazretleri’ Osmanlı Belgeleri Işığında Kudüs’e Mimari Bir Bakış (1839-1917)” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Kudüs’ün 1839-1917 tarihleri arasındaki modernleşme sürecini T.C Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’nda bulunan mimari projeler, çizimler ve fotoğraflar gibi görsel ve resmi Osmanlı belgeleriyle gün yüzüne çıkarıyor.  

Sergi, Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi, UNESCO Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan’ın küratörlüğünde, Kadir Has Üniversitesi ve Kudüs’teki Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi UNESCO Kürsüsü işbirliği ile “Bir Kudüs Veritabanı: Modern Dönemlerde Mimari ve Tasarım” başlıklı uluslararası projenin çıktılarından yola çıkarak hazırlandı.

Serginin hayata geçiren araştırma ekibinde Prof. Dr. Yonca Erkan, Prof. Dr. Füsun Alioğlu, Doç. Dr. Salih Bıçakçı ve Azize Gelir Çelebi yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.