The Pill’de yeni sergi: “Hafta Sonu”

The Pill, 16 Ocak – 16 Şubat 2020 tarihleri arasında Aykan Safoğlu’nun “Hafta Sonu” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Hafta Sonu” sanatçının ölüm üzerine yoğunlaşan üçlemesinin ikinci filmi olan “Ziyaret/Visit”in yanı sıra son döneme ait üretimlerini bir araya getiriyor.

Analog fotoğrafçılığın temel ilkelerinden yola çıkan Aykan Safoğlu, kuir, göç ve mülksüzlükle ilgili sorunları gündeme getiren, biçimsel olarak geçişken işler üretir. Safoğlu; zamana yayılan çalışmalarında ve müdahalelerinde, direnç, kutlama ve son dönemde de yas kavramlarını inceler. “Ziyaret/Visit” işinde, sanatçı uzun süre fotoğraf çekemeyişiyle içgörüsü aracılığıyla hesaplaşır.

Safoğlu’nun fotoğraf karelerinden vazgeçmesi kendi hayatında bir dönüm noktası olduğu gibi, kolektif belleğimizde de “dile getirilemeyen” bir kopuş anına denk gelir. Bir başka deyişle, sanatçı fotoğraf çekmekten imtina eden travmatik benliğinin yasını tutarken, bir yandan da fotoğrafla giriştiği ağırkanlı barışma sürecini son dönemde yaşanan toplumsal kırılmalar üzerinden değerlendirir.

Safoğlu’nun kamerası, izleyiciyi Berlin’in tarihî Alter St.-Matthäus-Kirchhof [Aziz Matthäus Mezarlığı]’nda bir gezintiye çıkarır. Sanatçının yol arkadaşı 1970’lerin sonlarında annesi Şirin Aktaş’ın izinden giderek Almanya’ya yerleşen kültür emekçisi ve Kürt feminist Gülşen Aktaş’tır. Safoğlu’nun üretiminde dostluğun diyalektiği hem merkezi önem taşıyan bir konu, hem de sanatsal yönteminin asli bir parçasıdır. Öyle ki, sanatçının Gülşen’le kurduğu dostluk ve Gülşen’in mezarlıkla olan ilişkisi “Ziyaret/Visit”’te, Alman toplumsal dinamiklerine ışık tutan zengin bir simgesel ve anlamsal ilişkiler ağı örer. Aykan Safoğlu, mezarlık kapısında Gülşen ve kız kardeşi Nurşen’le buluşur ve karşılaşmaları mezarlığı duygular arkeolojisine uygun verimli bir mekâna dönüştürür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.