Halil Altındere ve Hera Büyüktaşçıyan Lahor Bienali’nde

Pakistan’ın Lahor kentinde düzenlenen Lahor Bienali, bu yıl 26 Ocak – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında Sharjah Art Foundation başkanı ve direktörü Hoor Al Qasimi küratörlüğünde, “between the sun and the moon” başlığıyla gerçekleşiyor.

Bienal’e katılan sanatçılar arasında Türkiye’den Halil Altındere ve Hera Büyüktaşçıyan yer alıyor. Altındere, Bienal’de SAHA desteğiyle ürettiği Homeland (2016), Space Refugee (2018) ve Köfte Airlines (2016) başlıklı yapıtlarıyla yer alırken, SAHA Hera Büyüktaşçıyanın yeni projesine de üretim desteği veriyor. 

Lahor Bienali, bölünme ve ekolojik kriz zamanında kimlik, sınır ve çatışma sorunlarını eleştirel bir şekilde araştırıyor. Hera Büyüktaşçıyan’ın Hajra Haider Karrar’le işbirliği yaptığı The Infinite Nectar başlıklı projesi zaman ve tarih boyunca değişime uğramış ya da kentleşme ve Lahor’daki değişen sosyo-politik değişiklikler nedeniyle görünmez hale getirilen alanlarda “kaybolma” kavramını Sikh mirası üzerinden ele alıyor. Bir video yerleştirmesi ve yayından oluşan The Infinite Nectar, bu alanların şiirselliğine ve tarih boyunca güç farklılıklarına karşı dirençlerine işaret ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.