Kasa Galeri’de yeni sergi: “MEDIUM”

Kasa Galeri, 29 Ocak – 4 Mart 2020 tarihleri arasında y o ğ u n l u k sanat inisiyatifinin projelendirip kurguladığı “MEDIUM” başlıklı enstalasyona ev sahipliği yapıyor.

“MEDIUM”, çoklu kanal ışık, ses, video ve nesneler aracılığıyla ortaya çıkarılan site-specific enstalasyon olarak Kasa Galeri’yi sanat-mekân ilişkisi üzerine işleyen ve izleyici odaklı bir deneyim alanına dönüştürüyor.

y o ğ u n l u k  sanat inisiyatifinin projelendirip kurguladığı enstalasyon, Kasa Galeri’nin var olan hafızasını tarihsellikten soyutlayarak mekan rejimi üzerine yaratılabilecek yeni anlamları araştırıyor. “MEDIUM”, sanatçı-sanat yapıtı ve izleyici arasındaki ilişkinin çerçevesini ortaya çıkartarak düşünce ve form arasındaki bağı izleyicinin alımlama süreçlerine eklemliyor. Kavram olarak araç, aracı, arada olan, mecra ve ortam’a işaret eden “Medium”, yine sanatsal dağarcıktaki manasında kullanılarak eserin ortaya çıkabilmesi için gerekli olan ortamı yaratıyor. İzleyici, “MEDIUM”un bir bileşeni haline gelerek bir form niteliği elde ederken, özne ve nesnenin, kurmaca ve gerçeklik katmanlarının sürekli yer değiştirip birbirine dönüştüğü bu atmosferik mekânda şaşırtıcı konumlar kazanıyor. Kasa Galeri’nin girişi bir şeyleri geride bırakma yeri… bir aralık, bir eşik olarak belirirken, medium, şimdi ve burada’nın Gestalt süreçler içerisinde dönüştüğü bir deneyime kapı aralıyor.

y o ğ u n l u k  kimdir: İstanbul merkezli bir sanat inisiyatifi olarak 2013’te İsmail Eğler, Nil Aynalı Eğler ve Elif Tekir tarafından kurulan  y o ğ u n l u k , sanat etkinliğinin mekan ile ilişkisi üzerine odaklanarak, enstalasyonlar, performanslar ve mekânsal organizasyonlar düzenler. y o ğ u n l u k  ilk sergisi ‘Axis Mundi’yi 2014 yılında Adahan Otel’de gerçekleştirdi. Ardından Sultanahmet’te yer alan Bizans döneminden kalma tarihi Nakilbent Sarnıcı’nda ‘Suruhu’ sergisini gerçekleştirdi (2015). Aynı yıl Artnivo’nun davetiyle Zorlu PSM’nin cephesine yerleştirdikleri bir sis enstalasyonu (Sublime) gösterildi. Yine aynı yıl Antalya Mimarlık Bienali’nde Tarihi Gavur Hamamı’nın içinde ‘Zamansız’ adlı enstalasyon ile temsil edildiler. 2017’ de 15. İstanbul Bienali’nde kendi atölyelerinde ziyaretçilerle buluşan ‘The House’ isimli eser ile yer aldılar. Grup halen tarihi Eyüp Hamamı’nda yer alacak olan İstanbul Su Kültürü müzesi üzerine çalışmaya devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.