DEPO’da yeni sergi: “Yukarıda sis aşağıda toz bulutu”

DEPO, 31 Ocak – 29 Mart 2020 tarihleri arasında Anadolu Kültür yürütücülüğünde, görsel sanatçılar Golnar Tabibzadeh ve Merve Ünsal küratörlüğünde devam eden süreç odaklı bir proje olan Yukarıda sis aşağıda toz bulutu”  projesinin Aysu Arıcan’ın proje koordinatörlüğünde gerçekleşen sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide Sara Abri, Hedieh Ahmadi, Serminaz Barseghian, Şafak Çatalbaş, Didem Erbaş, Forough Fami, Ece Gökalp, Gözde İlkin, Ayfer Karabıyık, Gelareh Kiazand, Neda Razavipour, Setareh Shahbazi, Golnar Tabibzadeh, Merve Ünsal ve Derya Yıldız’ın işleri yer alıyor.

Sanatçıların fikirlerini paylaşabileceği ve yeni iletişim ağları oluşturabileceği bir ortam yaratmak amacıyla oluşturulmuş olan Yukarıda sis aşağıda toz bulutu, yöntem olarak işbirliğine odaklanıyor. 15 katılımcı, Ekim 2019’da üç gün boyunca İstanbul’da biraraya gelerek coğrafi koordinatların kırılgan koşullarında işbirliği içinde çalışmanın ne demek olduğunu müzakere etmeye başladılar. Ocak 2020’nin son günlerinde tekrar biraraya gelecek olan grup, Depo’nun sergi alanı olarak kullanılan iki katına yerleşerek sergileme alanlarında kullanılan yöntem ve temsiller üzerine birlikte düşünecekler.

Bu süreç odaklı çalışmanın çıkış noktası birlikte iyileşme potansiyelleri. Araziyi beden olarak düşünürken yeri ve toprağı bedenin bir uzantısı olarak, bedeni de dahil eden bir şekilde hayal eden sanatçılar, mekânsal ve zamansal yapılandırmalarla ve bu yapılandırmaların dışında çalışmayı önemsediler.

Sanatçılar arasında oluşan diyalogların küçük evrenler oluşturarak başka yerlerdeki diyaloglarla ilişkilenme ihtimali projenin motivasyonlarından. Katılımcılar, coğrafi tanımları sahiplenerek beklentilerle birlikte, beklentilerin ötesinde var olmanın ne demek olabileceği üzerine birlikte düşünüyor.

Depo, iki ay boyunca bu sürecin kayıt, kalıntı ve yapılarına ev sahipliği yapacak. Yukarıda sis aşağıda toz bulutu, belirsiz zamanların topografisini sahiplenerek yakınlık ve cömertliğin mümkün olduğu anların gerçekleşebileceğine dair bir umut taşıyor.

Proje, Anadolu Kültür yürütücülüğünde, Goethe-Institut İstanbul ve Tahran’ın finansal destekleri ve Chrest Foundation’ın seyahat ve konaklama giderlerine desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.