Galeri Binyıl’da yeni sergiler

Galeri Binyıl, 4 – 29 Şubat 2020 tarihleri arasında Sedat Balkır‘ın İlahi Bilgelik – Aya Sofya başlıklı kişisel sergisine ve Gizem Güngördü‘nün “Pardon, Sizi Duymamışım!” başlıklı ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Aya Sofya, hem tarihsel süreç hem de bulunduğu konum itibariyle, Hıristiyan ve Müslüman kültürlerin buluşmasını en iyi şekilde sembolize eden, ikonik ve en ayrıcalıklı yapılardan biridir. Bu sergi projesi için Aya Sofya’nın seçilmiş olması, sadece sanatçının bu yapıya olan derin saygısından dolayı değil; Doğu-Batı ilişkisini ancak onunla güçlü bir şekilde ifade edebileceğine olan inancı sebebiyledir. Avrupa resmine özgü dengeli ve uyumlu karşıtlık ikonografisi bu çalışmada tamamiyle terk edilmiş, miktar olarak eşitlenmiş bazı resimsel değerlerin birbirlerini sıfırladığı bir kaos ve hiçlik durumu amaçlanmıştır.

Gizem Güngördü geçen zaman, bunun hayatımızdaki somut ve soyut izleri, yaşın ruh ile tende dokulanması, dönüşüm, doğada iyi ve kötü kavramı olmaması ve henüz yaşanmamış ihtimallerden ilham alırken, oluşturduğu içerik çoğunlukla kırmızının ve mavinin tonları, rölyef ve çeşitli malzeme kullanımı ile biçimleniyor. Bütünde dokular ve renklerin ön planda olduğu eserlerin detaylarında figürler ve sanatçının hafızasından imgeler yer alıyor. Dairesel formların, sert fırça darbelerinin ve dönüşlerin net çizgilerle birleştiği eserlere yaklaştıkça belirginleşen kadın ve balıklar Güngördü’nün işlerinde sık sık karşımıza çıkmakta. Sanatçının figürleri gizlenmesinde ki  temel sebepse insanları eserlere yakınlaştırmak ve bakmakla görmek arasındaki farkın altını bir daha çizme arzusu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.