adas’ta yeni sergi: “Işık Etüdü”

adas, 23 Şubat – 12 Nisan 2020 tarihleri arasında Ani Çelik Arevyan’ın “Işık Etüdü” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, yeni sergisinde ışık ve natürmort geleneğini Barok bir anlayışla ele alarak, ölü-doğa fotoğraflarını hem tarihsel hem kavramsal bir yorumla sergiliyor. Fotoğraflarda, nesnelerin hacimsel özellikleri ve insani duruşları özellikle zamanı ve beraberinde ölümsüzlüğü hatırlatırken, ön plandaki ışık unsuru ve gelenekle hesaplaşma dikkat çekiyor.

Işığı vurgulayarak ve ışıkla yaratılan derinlikte soyutlamayı andıran nesneler, fotoğraflarda modern bir yapı oluşturuyor. Çağdaş bir yaklaşımla mekanla ilişki kuran “Işık Etüdü” serisi, ışıkla oluşan kompozisyonları bir araya getiren dört bölümden oluşuyor.

Sanatçının birbirlerini tamamlayan fotoğraf dizilerinde, karanlıkta dolaşan ışıkla soyut formlar oluşuyor. Boşlukta asılmış gibi duran figürler kimi zaman heykelsi, kimi zaman kaligrafik bir bütünlükle süreklilik sağlıyor. Oluşturduğu heykelsi çiçek formları, sanatçının natüralist yaklaşımını da ortaya koyuyor. Bu çalışmalarda görsel estetik kaygının yanı sıra, kavramsal bir yaklaşım da dikkat çekiyor. Sanatçı, kompozisyonlarında oluşturduğu çarpıcı boşluklarla, natürmortu resimsel ve dijital boyutuyla ifade ediyor.

Arevyan, aynı zamanda natürmortun prestijli, sınıfsal aurasını rastlantısalmış gibi görülen ölü-doğa düzenlemeleri ile yok ederken, güçlü bir ışığın çizgiselliğini ön plana çıkartarak klasik natürmort geleneğini çağdaş bir yorumla sunuyor. Rönesans dönemine atıfta bulunan sergi, böylelikle natürmortun zaman içindeki yolculuğunu izlememize aracı oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.