İstanbul Dijital Sanat Festivali başlıyor

Mezo Dijital tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin desteğiyle 29 – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde İstanbul Dijital Sanat Festivali düzenleniyor.

“bağlantı aranıyor…” temasıyla düzenlenen festivalde, dünyada alanında ses getiren uluslararası ve ulusal 30’un üzerinde sanatçının işleri sergilenecek. 

Sürekli gelişen teknoloji; veriyi çok daha hızlı elde etme, işleme ve aktarma olanağı sağlıyor. Yaşamın her alanını tesir altına alan bu olanağın klasik sanatı değişime uğrattığı ve üretim biçimlerini sarsıcı bir şekilde değiştirdiği de yadsınamaz bir gerçek. Değişimin en önemli sonucu; veri sanat, kinetik sanat vb. isimlerle de anılan dijital sanatın doğuşu. Sanat eserinin bilgisayar teknikleriyle oluşumu, renk paletine ışık ve piksellerin eklenmesi; soyutlama ve kavramsallaştırma yolunda, sanatçı için yeni kapılar aralıyor.

Herkesin ücretsiz gezebileceği festival, Türkiye’de dijital dönüşümün sanat alanındaki yansımalarının sergileneceği kapsamlı bir platform olmayı ve önümüzdeki senelerde büyüyerek devam etmeyi hedefliyor. Geleneksel ile dijital sanatı birleştirme, geçmiş ile şimdiyi buluşturma, soyut, kavramsal ve dijital sanatı anlamlandırmayı kolaylaştırma, sanata ilgi duyan kitleyi genişletme, çocuklar ve gençler için yeni ufuklar açması adına da büyük önem taşıyor. Çünkü festival, aynı zamanda öğrencilerin de sanatsal üretimlerine ev sahipliği yapıyor. Bunun için 7-24 yaş arası öğrenciler, festival teması dahilinde yaratacakları işleri sergileyecek.

Geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki bağlantı irdelenecek

Festivalin danışmanlığını Bager Akbay, Ekmel Ertan, Selva Gürdoğan ve Ebru Yetişkin üstlenirken artistik direktörlüğünü Esra Özkan, sergi koordinatörlüğünü Ege Sevinçli, öğrenci bölümünün koordinatörlüğünü de Cansu Yalçıner yapıyor.

Festival, “bağlantı aranıyor…” temasıyla bilim, teknoloji, toplum üçgeninde sanat yoluyla yeni bağlantılar arayan ve var olan bağlantıları irdeleyen dijital sanatçıları çalışmalarını paylaşmaya davet ediyor. Festivalde; geçmiş, şimdi ve gelecek bağlamında bilim, teknoloji ile sürekli değişen üretim/tüketim araçları ve süreçlerinin, kentler ve kent yaşamının, değişen algı, davranış ve iletişim biçimlerinin hangi yeni bağlantıları yarattığı, hangi ağları ve bağlantıları kopardığı, dijital sanatın ve sanatçının perspektifinden irdelenecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.