Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde yeni sergi: “O Kırılan Senin Oyuncağındı” 

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, 6 – 22 Mart 2020 tarihleri arasında Nippon Paint sponsorluğunda Avşar Gürpınar‘ın “O Kırılan Senin Oyuncağındı” başlıklı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bahar Türkay‘ın koordinasyonunu üstlendiği sergide, OOO’lar yani Otomatiği ile Oynanmış Oyuncaklar, sergi mekânında sanat ve tasarım manifestolarından sloganlar çığırarak dolaşıyor.

Kırılmazdan evvel de, söyledikleri şarkılar, kurdukları cümleler, anlattıkları masallar, okudukları dualar, sordukları sorularla sanatsal, ideolojik, politik indoktrinasyon nesneleri olarak çalışan bu otomatik figürler, bu oda içerisinde farklı sanatsal pozisyonların çığırtkanları hâline gelir.

Bu otomatlar tekdüze, seyirlik nesneler olmaktan çıkarak, hayaller kuran, iddialar savuran ve savunan, argümentatif nesnelere dönüşür. Öte yandan, oyuncaklıklarından da bir şey kaybetmezler. Hâlâ oynanabilir, açılıp kapatılabilir, mekânsal olarak yeniden düzenlenebilir, etki ve tepki uyandırabilirler. Sanatsal bir amaca hizmet etseler de sanat nesneleri değil, hâlâ gündelik yaşam nesneleridirler.

Sergi kapsamında ayrıca 16 Mart günü Avşar Gürpınar ve Ulya Soley’in katılımıyla “Manifestom Nasıl Olmuş?” başlığıyla bir konuşma gerçekleşecek. Avşar Gürpınar ve Ulya Soley, hem sergide bulunan manifestoları biçimsel ve söylemsel olarak çekiştirecek, hem de bir tür aşık atışması içerisinde ortaya yeni bir manifesto çıkarmaya çalışacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.