Merdiven Art Space’te yeni sergi: “64.000”

Merdiven Art Space, 10 Mart – 25 Nisan 2020 tarihleri arasında TUNCA’nın son dönem üretimi olan “64.000” başlıklı performans/sergi projesini izleyiciyle buluşturuyor.

Galeri duvarlarının serginin ana unsuru olarak kullanılacağı ve uygulamanın hem ziyarete açık olup hem de haftanın 4 günü Instagram üzerinden canlı yayınlanacağı performans, 3.5 haftanın sonunda mekâna özgü bir enstalasyona evrilecek.

Fikirsel alt yapısını uzun zaman önce inşa ettiği bu çok katmanlı projesiyle TUNCA; devlet, birey, temsiliyet, yaşam ve ölüm arasında kurulmuş sıkı ilişkilere bir tartışma kanalı daha açıyor.

Türkiye’de 1937 yılında, Afet İnan tarafından kendisinin doktora tezi olarak yürütülmüş olan Türkiye Antropometri Anketi’nin ilk hâli, aynı yıl İstatistik Umum Müdürlüğü’nün 151. yayını olarak kitap halinde basılıyor. Sanatçının efemeraya olan ilgisiyle edindiği bu kitabın iki edisyonu, projenin temel dayanağını oluşturuyor. Özel eğitim verilen ekipler tarafından 10 bölgeye ayrılan ülkede gerçekleştirilen anketin içeriği; 64.000 kişinin kafatası ölçüleri başta olmak üzere burun ölçüleri, göz renkleri, kiloları ve boyları gibi fiziki niteliklerinin istatistiğe dökülmüş kayıtlarından oluşuyor. İllere, bölgelere, cinsiyete, yaş grubuna göre şablon haline getirilmiş olan ölçümlerin yapımında kullanılan aletlerin ise Almanya’dan özel olarak getirtilmesi çalışmanın döneme dair önemine ipuçları vermeye yetiyor.

TUNCA; toplamda 200 sayfalık istatiksel veriyi içeren kitaptaki bu tabloları, günler sürecek bir performansla galeri duvarlarına aktaracak. Kendi pratiğinde özel bir yeri olan füzen malzemenin, karbon ve kalıntı olma niteliğine atıfta bulunurken, yazım sürecini de canlı bir belgesele dönüştürecek. “64.000” başlıklı sergi/performans projesiyle ile bu coğrafyadaki milliyetçi ideolojinin kendisine temel aldığı yöntem ve eğilimleri tartışmaya açan sanatçı, o döneme hâkim fiziki antropoloji algısıyla yürütülen bir çabanın izlerini gün ışığına çıkartıyor. Sosyal bilimsel bir çalışmayı hem biçimsel hem de ideolojik açıdan yapıbozuma uğratan TUNCA; konunun, tarihsel bellek ışığında analizini izleyiciye bırakıyor. Performans bitiminde, tüm duvarları kaplayacak anket verilerinin sergi formatında ziyaretçilere açılacağı proje, 1937 tarihli kitabın replika baskısının sunulacağı lansman ve söyleşi ile tamamlanacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.