Yeni bir kültür-sanat platformu: “Gate 27”

Yeni sanat üretimlerine alan açmak üzere geçtiğimiz yıl Melisa Tapan tarafından hayata geçirilen Gate 27; yaratıcı düşünceyi ve üretimi teşvik etmek, disiplinlerarası etkileşim ve paylaşıma zemin yaratmak, yeni işbirliklerine olanak sağlamak, sanat alanındaki farklı pratiklerin araştırma ve üretim süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla kurulmuştur.

Yerel ve uluslararası sanatçılar ve kültür üreticileri arasındaki iletişimi geliştirmek hedefiyle uluslararası konuk sanatçı programı yürütür ve bu program etrafında kamusal etkinlikler düzenler. Gate 27, İstanbul’da, restorasyonu mimar David Chipperfield tarafından gerçekleştirilen bir yerleşkede faaliyet gösteriyor.

Gate 27’nin danışman küratörlüğünü Beral Madra üstlenirken, danışmanları arasında Dr. Nazan Ölçer, Prof. Dr. Ahu Antmen ve Doç. Dr. Selçuk Artut yer alıyor.

Gate 27, uluslararası konuk sanatçı programı kapsamında Kasım 2019 – Mart 2020 tarihleri arasında, farklı disiplin ve kuşaklardan 11 sanatçıyı ağırladı ve bu sanatçıların üretim yapmalarını sağladı.

Sanatçılar: Leander Knust (ABD), Didem Erbaş (Türkiye), Michael Bishop (ABD), Lynn Criswell (ABD), Ekin Kano (Türkiye), Carlos Jimenez Cahua (Peru), Eli Bensusan (Türkiye), Christina Dimitriadis (Yunanistan), Ojan Zargarbashi (İran) ve Tamer Nakışçı’nın (Türkiye).

Küresel bağlamda hem iklimsel hem de sosyoekonomik pek çok zorlukla yüzleşilen bu dönemde, sanatçılara olumlu üretim koşulları sağlayacak projeler geliştirmeye odaklanan Gate 27, kendisine destek veren sanatçılar ve yaratıcı sektörün önde gelen isimlerinin pandemi dönemini nasıl deneyimlediklerini anlattıkları videolarını da sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.