Yurt dışından elde edilen telif gelirleri YAYBİR tarafından dağıtılıyor

Uluslararası telif birlikleri ile yapılan işbirliği sonucunda, Türkiye’de yayınlanan ilim-edebiyat eserlerinin yurt dışından elde edilen telif gelirleri ülkemizde ilk kez YAYBİR tarafından dağıtılıyor.

Salgın dolayısıyla sıkıntılı günler geçiren yayıncılara katkı sağlayacağı düşünülen ödemeler başka ülkelerden elde edilen telif bedellerini içeriyor.

YAYBİR, ayrıca uluslararası düzeyde hak ihlâllerinin önlenmesi ve üyelerinin haklarının takibi amacıyla yurt dışındaki telif hakları kuruluşlarıyla iş birliği içinde çalışıyor ve Uluslararası Çoğaltım Hakları Kuruluşları Federasyonu (IFRRO) üyesi. Bu ilişkilerin bir sonucu olarak, ülkemizde üretilen ilim-edebiyat eserlerinin yurt dışı telif gelirlerinin dağıtımı ilk kez YAYBİR tarafından hak sahiplerine ödeniyor.

Uluslararası Çoğaltım Hakları Kuruluşları Federasyonu (IFRRO) üyesi olan İngiltere merkezli telif hakları kuruluşu CLA ile YAYBİR arasındaki ikili anlaşmadan doğan ve Meslek Birliği’ne aktarılan telif bedellerinin hak sahiplerine ulaştırılabilmesi için çalışmalar tamamlandı.

COVID-19 pandemisi sürecinde ekonomik açıdan zor bir süreç geçiren ilim-edebiyat alanındaki hak sahiplerine katkı sağlayacağını uman YAYBİR, hak sahiplerinin başvuru sonucu telif bedellerini alabileceklerini kamuoyuna duyurdu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.